Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowy kwalifikacyjne niezmiernie nas stresują, a przez to możemy kiepsko na nich wypaść. Dlatego warto przygotować się do nich również psychicznie, dzięki temu mniej się będziemy bać. Dobrze też, gdy zastanowimy się nad odpowiedziami na pytania, które potencjalnie mogą paść podczas rozmowy. Jednak nie uczcie się odpowiedzi na pamięć, tylko zastanówcie się, o czym możecie opowiadać.

Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Proszę powiedzieć coś o sobie.

Teoretycznie jest to proste pytanie, ale sprawia wiele kłopotów. Nie powinniśmy mówić wszystkiego na nasz temat, tylko rzeczy, które mają związek ze stanowiskiem.

Dlaczego powinienem zatrudnić właśnie Panią/Pana?

W tym przypadku warto udowodnić, że jesteśmy najlepszą osobą do tej pracy. Jednak swoją wypowiedź musimy poprzeć przykładami. Możemy też przedstawić rzeczy, które mogą nas wyróżnić na tle innych kandydatów. Dobrze będzie, gdy podkreślimy również nasze oddanie pracy oraz dążenie do doskonałości.

Jakie są Pani/Pana cele i plany na najbliższą przyszłość?

Powinniśmy przedstawić takie cele, które są możliwe do zrealizowania. Warto również opowiedzieć, co robimy, aby tego dokonać.

W jakim stopniu edukacja przygotowała Panią/Pana do osiągnięcia sukcesu zawodowego?

Można dużo mówić w przypadku tego pytania. Jednak warto pamiętać, aby opowiadać o takich rzeczach, które rzeczywiście będą mieć wpływ na nasze stanowisko.

Czy potrafi Pan/Pani pracować w zespole?

Wiadomo, że każdy na to pytanie twierdząco, ale to nie wystarczy trzeba jeszcze to uzasadnić odpowiednim przykładem. Przy tym pytaniu trzeba też być gotowym na to, że możemy zostać dopytani o to, jak radzimy sobie z konfliktami w grupie.

Czy wystąpiły kiedyś jakieś konflikty pomiędzy Panem/Panią a poprzednim pracodawcą?

W tym pytaniu chodzi o to, żeby pokazać, jak radzimy sobie z konfliktami i jak je rozwiązujemy. Nie warto kłamać, że nigdy nie było żadnych nieporozumień, bo będziemy jeszcze bardziej przepytywani. Tylko powiedzieć prawdę i pokazać, jak świetnie udało nam się załagodzić konflikt.

Jaka jest Pani/Pana największa wada?

Najlepszym sposobem jest przedstawienie naszych słabym stron w taki sposób, aby zostały odebrane jako zalety przez potencjalnego pracodawcę. Warto też w naszej odpowiedzi pokazać, że ciągle pracujemy nad naszymi słabościami i starami się je ograniczyć.

Co bym usłyszał gdybym poprosił Pani/Pańskich poprzednich przełożonych, żeby Panią/Pana opisali?

Warto zapytać poprosić poprzedniego pracodawcę o referencję, ale należy się upewnić, czy będą pozytywne. Wówczas przy tym pytaniu możemy zacytować treść referencji i powiedzieć, że możecie je pokazać.

Jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry manager?

Najlepsze cechy dobrego managera to przywództwo i zdolności przewidywania. Taka osoba potrafi zainspirować innych, a także jasno określa cele swoim podwładnym i dobrze ich zmotywuje.

Gdyby mógł Pan/mogła Pani przeżyć swoje życie jeszcze raz i wybrać jedną rzecz, którą można zmienić, co by to było?

Warto wybrać coś aktualnego, co nadal możemy zmienić. Wówczas możemy dopowiedzieć, że spróbujemy naprawić nasz błąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here