Jak się nie denerwować

W naszym codziennym życiu zdarzają się takie sytuacje, które mogą nas wyprowadzić z równowagi. Denerwujemy się, gdy dziecko jest niegrzeczne, współpracownicy nie przykładają się do pracy tak jak powinni, małżonek coś obiecuje, a później nie dotrzymuje słowa. Czasami złoszczą nas sytuacje losowe, gdy coś dzieje się inaczej niż to sobie zaplanowaliśmy. Takie rzeczy zdarzają się każdemu i są częścią naszej codzienności. Czasami trudno zapanować nad nerwami w takich sytuacjach, ale jest to możliwe. Podpowiadamy Wam, jak zachować spokój w krytycznych sytuacjach.

Jak się nie denerwować?

  1. Najczęstszą przyczyną nerwów złości jest fakt, że coś toczy się nie po naszej myśli. Zaplanujemy sobie pewne sprawy, a one przebiegają zupełnie inaczej niż tego chcieliśmy. Dlatego warto się na to przygotować. W czasie planowanie warto pamiętać, że coś może potoczyć się inaczej. Należy się na to przygotować i zaakceptować. Wówczas, gdy nasze plany nie wypalą mniej się zdenerwujemy.
  2. Najlepiej nie planować wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach. Lepiej pozwolić naszym planom na pewną spontaniczność i traktować je jak przygodę. Wtedy nie będziemy rozczarowani, gdy coś się potoczy trochę inaczej, niekoniecznie gorzej. Jeżeli dopuścimy możliwość, że coś przegapimy lub o czymś zapomnimy albo wydarzy się nagły wypadek losowy podejdziemy do tego zupełnie inaczej niż wtedy, gdy nie jesteśmy gotowi na tę ewentualność. Będziemy cały czas zadowoleni i żadne nerwy nie popsują nam humoru. Natomiast, gdy nie dopuszczamy tej możliwości każde drobne odstępstwo od planów wprowadza nas w złość i stajemy się kłębkiem nerwów, a to nie jest fajne uczucie.
    Dlatego powinniśmy być przygotowani na wszystkie niedogodności. Warto pamiętać, że coś się może popsuć, ktoś się może spóźnić, dzieci się nas nie będą słuchać i zrobią bałagan zaraz po tym, gdy skończymy sprzątać.
  3. Wiemy już, że warto przewidywać pewne przeszkody, które mogą stawać na drodze naszym planom, ale to nie wystarczy. Trzeba też to zaakceptować. Co z tego, że przewidzimy, iż nasz partner nie dotrzyma obietnicy, skoro to i tak będzie nas denerwować. Dopiero, gdy zaczniemy akceptować pewne sprawy złość minie bezpowrotnie.
  4. Trzeba wiedzieć, że nie zmienimy pewnych rzeczy. Niektóre sprawy się dzieją i nikt nie ma na to wpływu. Możemy nauczyć dzieci, żeby posprzątały po sobie. Partnera nakłonimy, żeby zaczął dotrzymywać obietnic. Mamy też możliwość wpłynąć na pracowników, aby lepiej przykładali się do swojej pracy. Jednak korków nie zatrzymamy, nie zmienimy godzin otwarcia pewnych miejsc, nie zatrzymamy też deszczu. Możemy tylko się spodziewać takich rzeczy i mieć plan awaryjny albo po prostu akceptować, że się wydarzą. Wtedy nie będziemy się irytować, gdy już do tego dojdzie. Jeśli czegoś się spodziewamy, przyjmujemy to ze spokojem. Zacznie padać deszcz i nie pójdziemy na piknik, no trudno innym razem się uda. Utkwimy w korkach i nie załatwimy wszystkich spraw. Zdarza się. W ten sposób będziemy spokojni i pozbędziemy się stresu w naszym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here