Jak się skutecznie komunikować?

Prawidłowa komunikacja jest niezbędną umiejętnością w naszym życiu. Przydaje się w sytuacjach prywatnych oraz zawodowych. Niestety nie każdy sobie dobrze radzi ze skuteczną komunikacją. Warto więc zapoznać się ze wskazówkami, które nam tę sztukę ułatwią.

Jak się skutecznie komunikować?

  1. Przede wszystkim powinniśmy sobie zrozumieć, jak ważna jest komunikacja w naszym życiu. Trzeba uświadomić, ile czasu poświęcamy na tę czynność w ciągu dnia, a zajmuje to mnóstwo godzin.
  2. Warto mówić jasno i wyraźnie, wtedy wszyscy będą mogli nas zrozumieć i szybciej zapamiętają nasz przekaz. Powinniśmy też zwracać uwagę na to, co mówimy. Najlepiej posługiwać się prostymi słowami i wyrażeniami. Trzeba mówić na tyle głośno, aby ludzie nas słyszeli. Jednak nie przesadzajmy z tonem głosu, bo wtedy ktoś może pomyśleć, że się kłócimy. Nie wolno też mamrotać ani bełkotać.
  3. Powinniśmy aktywnie słuchać, wtedy ludzi będą z nami chętniej rozmawiać. Aktywne słuchanie sprawi, że będziemy wiedzieć, ile z tego, co powiedzieliśmy dotarło do naszego słuchacza.
  4. Warto też akcentować w różny sposób to, co mamy do przekazania. W ten sposób ubarwimy naszą wypowiedź i zachęcimy innych do słuchania nas.
  5. Zanim zaczniemy mówić, powinniśmy uświadomić sobie to, co chcemy przekazać. Już na samym początku, powinniśmy sprecyzować cel, który zamierzamy osiągnąć.
  6. Czasami jesteśmy ekspertami w danym temacie, wtedy nasz przekaz może być skomplikowany dla innych. Należy więc ustalić trzy główne punkty, a w trakcie konwersacji pilnować, żeby rozmowa toczyła się wokół nich.
  7. Jak już wymyślimy główne punkty, powinniśmy dopracować dodatkowe fakty i historie, które będą toczyły się wokół nich. Nie odbiegajmy za bardzo od tematy w trakcie wypowiedzi.
  8. Nie zawsze jest możliwość, aby znać wszystkie osoby, z którymi rozmawiamy. Jednak warto rozpoznawać tych, z którymi już mieliśmy okazje się zapoznać. Warto też kierować różne gesty w stronę słuchaczy, a oni to odwzajemnią.
  9. Powinniśmy panować nad wyrazem naszej twarzy, unikajmy takiego, który wyraża negatywne uczucia. Musimy też dostosowywać go do okoliczności. Warto też pilnować własnych zachować i panować nad tymi, które są niemile widziane.
  10. Warto też utrzymywać kontakt wzrokowy to pomoże nam nawiązać odpowiednią relację z naszymi rozmówcami. W ten sposób wysyłamy sygnał, że jesteśmy godni zaufania. Nie możemy też z tym przesadzać, kontakt wzrokowy powinien trwać od 2 do 6 sekund. Dłużej może być niemile widziane.
  11. Warto też wykorzystać oddechy na pauzę, dzięki temu będziemy wygłaszać zdania z większą siłą. Krótka przerwa wzbudza zainteresowanie odbiorców i daje im czas na przetworzenie tego, o czym mówimy. Przerwy w trakcie wypowiedzi pomoże zachować stały i spokojny głos.
  12. Trzeba też panować nad gestykulacją. Gesty mogą wyrażać coś, czego nie chcemy przekazywać. Nadmierna gestykulacja może też nie być dobrze widziana i rozproszy naszych słuchaczy.
  13. Powinnyśmy też dostosować rozmowę do miejsca i okoliczności. W pewnych miejscach niektóre tematy nie powinny być poruszane.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here