Rozmowy kwalifikacyjne są bardzo stresujące i często nie wiemy, jak odpowiadać nawet na najprostsze pytania. Stres sprawia, że kiepsko wypadamy, a to właśnie od takich rozmów zależy, czy otrzymamy wymarzoną pracę. Trzeba wtedy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna ma udowodnić, że jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko. Dlatego warto odpowiednio się na niej zachować, ponieważ jesteśmy poddawani stałej ocenie i wszystko ma wpływ na to, czy zdobędziemy dane stanowisko.

Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

  1. Na rozmowie o pracę jesteśmy oceniani od samego początku, więc pod żadnym pozorem nie powinniśmy się spóźniać. Najlepiej będzie, gdy przyjdziemy kilka minut przez planowaną rozmową. Spóźnienia nie są mile widziane i źle o nas świadczą.
  2. Warto też zachować pewność siebie i utrzymać uśmiech na twarzy. Jednak trzeba zachować równowagę, aby nie przesadzić, bo możemy się wydać zarozumiali. Warto też być optymistą, wtedy udzieli się to naszemu rozmówcy, a to sprawi, że wywrzemy dobre wrażenie.
  3. Nie powinniśmy siadać do momentu, aż ktoś wskaże nam miejsce i pozwoli usiąść.
  4. Ważna jest też nasza mowa ciała. Pamiętajmy, że nasz rozmówca cały czas nas obserwuje. Na krześle powinniśmy siedzieć prosto i tak, żeby było na wygodnie. Pod żadnych pozorem nie siadajmy na skraju, bo ktoś pomyśli, że chcemy jak najszybciej uciec z tego miejsca. Nie powinniśmy krzyżować rąk ani nóg, ponieważ będziemy sprawiać wrażenie osoby, która ma coś do ukrycia i jest skrępowana. Niektórzy lubią siedzieć ze skrzyżowany nogami, jeśli musimy to zrobić, powinny być one zwrócone w stronę rozmówcy. Wtedy odniesie on wrażenie, że czujemy się komfortowo. Nie wolno nam się niczym bawić, gdyż będzie to zdradzało nasze zdenerwowanie. Powinniśmy się zachowywać spokojnie. Nie dotykajmy ust, ucha ani karku to może świadczyć o kłamstwie. Przez 70% czasu rozmowy powinniśmy utrzymywać kontakt wzrokowy.
  5. Wiele osób jest świetnie przygotowanych rozmowy i przećwiczyli odpowiedzi na większość pytań. Jednak nie powinny dawać tego po sobie poznać i odpowiadać na pytania po chwilowym zastanowieniu. Rozmówca powinien myśleć, że dopiero przygotowujemy się do odpowiedzi na dane pytanie. Jeśli bardzo szybko będziemy mówić to pracodawca nabierze przekonania, że nauczyliśmy się odpowiedzi na pamięć. Nasze wypowiedzi nie powinny też trwać dłużej niż 4 minuty.
  6. Powinniśmy też wykazywać zainteresowanie rozmową kwalifikacyjną. W momencie, gdy rozmówca zapyta, czy mamy jakieś dodatkowe pytanie to powinniśmy je zadać. Jednak nigdy nie pytajmy o zarobki, premię oraz świadczenia, bo wyjdziemy na materialistów.
  7. Powinniśmy też spełniać wszystkie cechy dobrego słuchacza, to zrobi dobre wrażenie. Warto patrzeć rozmówcy w oczy, uśmiechać się i wykazywać zrozumienie. W momencie, gdy co jest dla nas niejasne, powinniśmy o tym zakomunikować. To zrobi dobre wrażenie.
  8. Na koniec warto podziękować za poświęcenia nam czasu oraz możemy zapytać, kiedy możemy się spodziewać wyników rozmowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here