Utylizacja oleju spożywczego - sfera powiązana z dokumentacją

Dość wielu z nas doskonale wie o tym, że ta cała sfera powiązana z utylizacją oleju spożywczego to także dokumentowanie pod postacią faktur. Mowa tu o tym, że firma utylizująca olej wystawia faktury restauratorom, ale sama też przechowuje w archiwum kopie tych faktur. Tylko po to by w sposób wzorowy dokumentować własną działalność, a to dokumentowanie jest bardzo ważnym, bo kontrole dokumentów są zazwyczaj tymi niespodziewanymi.

Czy restaurator powinien mieć własne archiwum dokumentów?

Prawo nakłada na restauratorów i na innych przedsiębiorców archiwizowanie dokumentów z ostatnich trzech lat kalendarzowych. W wielu procentach przypadków te dane archiwizują biura rachunkowe. One w przypadku właścicieli lokali gastronomicznych archiwizują także faktury za utylizację oleju spożywczego. Jeszcze jakiś czas temu biura rachunkowe musiały mieć archiwa, w których przypadku każdy przedsiębiorca miał oddzielną teczkę na każdy miesiąc. Kluczowe znaczenie miało też i to, że obowiązek gromadzenia dokumentów tego typu przechodził na biura rachunkowe, które obsługiwały danego restauratora. Pod tym względem konkretny przedsiębiorca mógł się czuć odciążonym, ale dość wielu przedsiębiorców i tak robiło sobie kopie tych najważniejszych rachunków, bo obawiało się tego, że dane biuro rachunkowe nie wykona tego zbyt starannie.

Czy firmy utylizujące olej spożywczy też muszą mieć dokumenty?

Firmy zajmujące się utylizacją oleju spożywczego także muszą udowadniać urzędników to skąd mają konkretny zużyty olej spożywczy, czyli księgowość tych firm musi wszystko dokumentować i to na bieżąco. Natomiast dokumenty które będzie się regularnie sprawdzać muszą też być tymi złożonymi w odpowiednim archiwum i na dokładkę skatalogowanymi. Tego od tych przedsiębiorców wymaga prawo i co równie istotne muszą się też liczyć oni z dość częstymi kontrolami urzędników i to zwłaszcza z tymi urzędami zajmującymi się ochroną środowiska naturalnego. Kwestia ta jest istotna i tylko ktoś kiepsko oczytany mógłby sobie pomyśleć, że olej roślinny można po procesie smażenia wywieźć w jakiejś tam beczce do lasu i najzwyczajniej w świecie wylać. Taki nie można uczynić, bo olej ten jest dalekim od tego dopiero co wyciśniętego z rzepaku.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie TrafinOil.pl – sprawdź, co powinieneś zrobić ze zużytym olejem.

Co musi zawierać faktura?

Faktura powiązana z utylizacją oleju spożywczego musi zawierać dane takie jak ilość oleju i ilość pojemników, w których się odebrało dany olej w konkretnym miesiącu. Musi też zawierać kompletne dane firmy klienta i firmy świadczącej daną usługę. Mowa tu o danych podatkowych, o danych takich jak aktualne numery telefonów do tych firm i o adresach lokali, w których to działają te firmy. Dane te są bardzo ważnymi i co najistotniejsze w przypadku tych najnowszych faktur muszą się zgadzać i to w pełni, bo urzędnik kontrolujący dany lokal gastronomiczny może zadzwonić do firmy utylizującej i jeśli nie usłyszy choćby jednego sygnału, to może ukarać danego restauratora grzywną. W działaniach tego typu nie ma nic dziwnego, choć znaczna część urzędników po nieudanej próbie kontaktu z danym przedsiębiorcą na dokładkę sprawdza to, czy dana firma istnieje i dopiero po tym sprawdzeniu działają dalej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here