Zastosowanie technologii RFID

RFID to technologia identyfikacji radiowej, mająca szerokie zastosowanie na całym świecie. Wykorzystuje się ją w wielu branżach i działalnościach, także w życiu codziennym. Jest ona bardzo przydatna i ma mnóstwo zalet. Jej działanie nie jest skomplikowane, jej działanie jest stosunkowo proste.

Co to jest technologia RFID?

Technologia RFID jak już wyżej wspomniano, służy do identyfikacji obiektów oraz osób, znajdujących się w różnych lokalizacjach. RFID służy też do komunikacji pomiędzy obiektami i osobami.

Do tego rodzaju komunikacji przyczynia się Przemysł 4.0 oraz tak zwany Internet Rzeczy. Te systemy są oparte na komunikacji sieciowej i komunikacji pomiędzy ludźmi i maszynami.

Aby system RFID był sprawny i efektywny, musi być do niego dołączone odpowiednie oprogramowanie. Technologia rfid jest nowocześniejszą wersją tradycyjnych kodów kreskowych, jej działanie jest praktycznie identyczne.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się technologię RFID?

Zastosowanie tej technologii służącej do identyfikacji radiowej jest bardzo szerokie. Przede wszystkim tą technologię używa się w przemyśle, produkcji, handlu i logistyce, ale nie można też nie wspomnieć o jej zastosowaniu w budownictwie i w kontroli dostępu.

W handlu wykorzystuje się go w celu zabezpieczenia produktów przed próbą kradzieży, zaś w budownictwie, by kontrolować wartościowy sprzęt i obniżyć koszty eksploatacji. Z kolei w kontroli dostępu technologia ta sprawdza się do sprawdzania czasu pracy pracowników różnych branż, jest potrzebna też w przypadku systemów parkingowych.

Zastosowanie RFID jest tak duże, że trudno jest wymienić wszystkie gałęzie gospodarki z niej korzystające każdego dnia. Jest to bardzo użyteczna technologia znacznie ułatwiająca życie.

Jak wyglądają tagi RFID?

Tagi RFID czyli nośniki danych składają się z trzech głównych elementów. Ich podstawą jest chip, który jest układem scalonym. Jest to mikroprocesor z pamięcią, którego zadaniem jest przechowywanie zakodowanych w jego wnętrzu danych.

Kolejnym elementem tagu jest antena. Jak się można domyślić, jej celem jest odbiór sygnału radiowego i jego emisja. Ostatnim elementem jest obudowa, która ma chronić chip przed uszkodzeniem.

Obudowa tagu może mieć dowolną postać i wielkość. Bardzo często jest ona w formie samoprzylepnej naklejki, taką obudowę można przykleić do każdego przedmiotu, urządzenia czy ściany. Ale może też występować w formie papierzanej i plastikowej, na przykład w postaci małego pudełka z plastiku. Każdy tag RFID powinien być solidnie zabezpieczony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here