6 rzeczy, których nie powinieneś pisać w CV

Dobre CV zawierające ważne informacje to podstawa. To właśnie z tym dokumentem mają w pierwszej kolejności pracodawcy i na jego podstawie decydują kogo zaprosić na rozmowę o pracę. CV pokazuje kim jesteśmy, jakie mamy doświadczenie i umiejętności. Może sprawić, że pracodawca stwierdzi, że jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko lub będzie szukać kogoś lepszego. Czasami w CV mogą znaleźć się informacje, które zniechęcą do nas potencjalnego szefa.

6 rzeczy, których nie powinieneś pisać w CV

Nieistotne doświadczenie

W CV nie powinny się znaleźć nieistotne informacje, które mogą odwrócić uwagę od tych ważniejszych. W doświadczeniu nie warto zamieszczać stanowisk, które nie mają żadnego związku z tą, o którą się staramy. Jeżeli na studiach dorabiałeś jako kelner czy barista to świetnie, ale nie ułatwi Ci to otrzymania pracy w banku lub agencji marketingowej. Natomiast wolontariat zawsze dobrze wygląda w CV i pomoże nam zdobyć pracę w różnych branżach. Dlatego warto przeprowadzić selekcję i wpisywać te stanowiska, w których mogliśmy nabyć umiejętności potrzebne w nowej pracy.

Bzdurne osiągnięcia

W osiągnięciach należy pisać o takich, które naprawdę coś znaczą. Nagrody biznesowe, uzyskane certyfikaty czy dyplomy za działanie na korzyść społeczeństwa powinny się znaleźć w CV, ponieważ pokazują, że znamy się na swojej pracy i mamy się czym chwalić w tej dziedzinie. Pracodawca doceni, że zgłaszamy się do różnych projektów i jesteśmy chętni do działania. Jednak nie piszmy o wygranych w dziwnych konkursach, np. jedzeniu na czas czy ilości wypitego piwa. Takie rzeczy nie zrobią wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Informacja, że byłeś królem balu, miss uczelni albo wybrano Cię na osobę, która ma największe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu również nie nadają się do CV.

Informacje prywatne

Informacje dotyczące naszego życia prywatnego również nikogo nie obchodzą. W CV nie zamieszczamy naszego wyznania, orientacji seksualnej, stanu cywilnego ani poglądów politycznych. Takie rzeczy nie powinny mieć wpływu na wybór pracownika i nie powinny zostać umieszczone w CV.

W życiorysie nie zamieszczamy też numeru PESEL ani konta bankowego. Trzeba być też ostrożnym z podawaniem adresu zamieszkania. Nigdy nie wiemy, czy dokumenty nie wylądują w niepowołanych rękach i ktoś nie wykorzysta drażliwych danych.

Ekstrawaganckie słownictwo

Czasami chcemy zaimponować swoją mądrością, ale umieszczanie skomplikowanych słów nie przyniesie nam uznania wśród osób przeglądających CV. Lepiej używać prostszych wyrazów, które doskonale przekażą najważniejsze informacje. W dokumentach rekrutacyjnych najważniejsza jest przejrzystość i powinniśmy mieć pewność, że druga strona zrozumie zamieszczone przez nas dane. Osoba, która przegląda CV będzie się tylko zastanawiać, czemu nie napisałeś tego normalnymi słowami.

Niestandardowe materiały

Nie warto decydować się na różne ozdobniki. Najważniejsze są słowa, które przekażą, że jesteś idealną osobą na to stanowisko. Dlatego daruj sobie kolorowy papier czy dziwną czcionkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here