Co powinno posiadać konto osobiste dla młodych

Ludzie wchodzący w świat dorosłych, którzy powoli zaczynają uniezależniać się od swoich prawnych opiekunów, często sięgają po usługi bankowe. Wiele z nich kusi ich kontami osobistymi specjalnie skrojonymi dla młodych klientów. Choć dzisiaj także użytkownicy od 13. roku życia mogą składać swoje oszczędności w banku, to prawdziwa lekcja zarządzania budżetem ma swój początek z momentem przekroczenia bariery 18 lat.

Co właściwie oznacza, że konto jest przeznaczone dla młodych? Czym powinien się charakteryzować taki rachunek i wszystkie idące za nim możliwości? Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, by zdefiniować, jakie konto jest rzeczywiście najlepsze dla młodszych klientów.

Banki zachęcają nowoczesnymi usługami (i nie tylko)

Młodzież posługuje się nowoczesnymi środkami technicznymi lepiej niż przedstawiciele każdej innej grupy wiekowej. Oczywistą konsekwencją więc było to, że banki zaczęły inwestować w tworzenie specjalnych aplikacji, z których poziomu klient ma dostęp do większości operacji, jakie wykonałby w punkcie stacjonarnym. Samo założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może się odbyć przez Internet, wszystkie kolejne operacje zaś – począwszy od opłaty rachunków za prąd, telefon, po zakup biletów do kina czy na koncert – bez problemu wykona się z poziomu specjalnie przygotowanego oprogramowania mobilnego. Szybkie i intensywne życie młodych ludzi wymaga dostosowanych rozwiązań, a te z pewnością spełniają ich oczekiwania.

Aplikacja jednak to nie tylko możliwość wykonywania przelewów, otwierania lokat czy zarządzania swoim kontem osobistym. Dzięki posiadaniu odpowiedniego smartfona, w rosnącej liczbie sklepów i lokali restauracyjnych bez problemu zapłacimy samym urządzeniem – bez gotówki, a nawet bez karty debetowej. Ta metoda jest wygodna przez wzgląd na fakt, że dzisiaj wiele osób prędzej zapomni wziąć z mieszkania portfel niż telefon.

Wchodzące w dorosłość osoby są też bardzo aktywnymi konsumentami, co nie umyka uwadze banków, które coraz szerzej udostępniają różne programy rabatowe i zwroty za zakupy np. odzieży danej marki. Część środków może również wrócić do klienta, jeśli zostały wydane na cele związane ze sportem czy rozrywką kulturalną. Takie udogodnienia czynią oferty atrakcyjniejszymi.

Jak najniższe koszty utrzymania

Młodzi dorośli najczęściej uniezależniają się od swoich prawnych opiekunów stopniowo. Dlatego banki, które rozumieją ich potrzeby, zwykle redukują pobierane opłaty za konkretne usługi do minimum. Tym samym mogą np. nie pobierać prowizji za dokonane przelewy, zarówno za korzystanie z bankomatów innych sieci w Polsce, jak i za granicą, czy też za prowadzenie konta. Przyjętą granicą jest tutaj wiek 26 lat. Zwykle osoby, które ją przekroczyły, funkcjonują już jako uniezależnione, wykształcone jednostki, aktywnie działające na rynku zawodowym.

Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie sprawdzić propozycje banku, gdyż fakt, że w ofercie widnieje 0 złotych za prowadzenie konta, nie oznacza, że np. otrzymana karta płatnicza będzie darmowa. Więcej – niekiedy wymagane jest pokrycie kosztu jej wydania. Atrakcyjne rozwiązanie dla młodych ludzi proponuje np. Santander, który gwarantuje posiadanie karty Dopasowanej za 0 złotych. Jedyne, co należy zrobić, to wykonać nią minimum 5 transakcji w ciągu miesiąca. W każdym przypadku jednak warto przejrzeć dokładniej warunki umowy, aby jasno określić, jaka jest rzeczywista cena posiadania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danej instytucji.

Kiedy potrzebne są dodatkowe środki

Oprócz tego, że dobry bank dba o to, aby młodzież nie musiała ponosić znacznych kosztów utrzymania rachunku, często też udostępnia na nich linie debetowe. Jest to szczególnie przydatne w awaryjnych sytuacjach, kiedy z jakichś powodów zabrakło na koncie środków. Bank, umożliwiając skorzystanie z debetu, zazwyczaj nie narzuca wysokiego oprocentowania (o ile w ogóle je stosuje), a w przypadku nagłego wydatku taka opcja jest bardzo atrakcyjna.

Z drugiej strony posiadanie konta oszczędnościowego dla młodych jest też konieczne dla otrzymania kredytu studenckiego. Mając taki wybór, trzeba pamiętać, aby przyjrzeć się warunkom umowy pożyczki, szczególnie dot. okresu karencji i oprocentowania.

Dobre konto dla młodych – tanie!

Podsumowując – to, co jest najistotniejsze w przypadku kont osobistych dla młodych ludzi, to przede wszystkim najniższe koszty utrzymania – zwolnienie z prowizji za przelewy (m.in. zlecenia stałe), wypłacania środków z różnych bankomatów, także za granicą. Liczy się też łatwe i szybkie operowania funduszami zgromadzonymi na koncie. Nie bez znaczenia są dodatkowe usługi, które czynią je atrakcyjniejszymi, w tym programy rabatowe i zbieranie punktów wymienialnych na towary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here