„Czyszczenie BIK-u” to coś, o czym można usłyszeć stosunkowo często. Są nawet firmy, które oferują (zwykle za niemałe pieniądze) usługę czyszczenia BIK-u, dzięki której ma nastąpić znaczne zwiększenie szans na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Tylko czy rzeczywiście coś takiego jest możliwe, czy też firmy te bazują na niewiedzy potencjalnych klientów? Czy da się wyczyścić BIK?
Na jakiej zasadzie funkcjonuje BIK?
BIK przechowuje informacje uzyskane od współpracujących z nim banków i firm pożyczkowych. Są to zarówno informacje pozytywne, o kredytach i pożyczkach spłacanych na czas, jak i negatywne, o długach, których płatność się opóźnia. Jak łatwo się domyślić, im więcej tych pierwszych, a im mniej tych drugich, tym lepiej dla nas, kiedy będziemy starać się o kolejny kredyt.
W przypadku, kiedy spłaciliśmy jakieś zobowiązanie w terminie, BIK usunie dany wpis i kolejne instytucje wyszukujące nas w bazie już go nie zobaczą – chyba, że udzielimy pozwolenie na dalsze przetwarzanie tych danych. W naszym najlepszym interesie jest takiego pozwolenia udzielić.
Co jednak ze szkodliwymi informacjami o niespłaconych na czas długach? BIK ma prawo przechowywać je do 5 lat po całkowitym spłaceniu długu, nawet, jeśli nie wyrazimy na to zgody. Informacje mogą zostać przedterminowo usunięte tylko w przypadku, kiedy na przykład wystąpił jakiś błąd i nie powinny się tam one w ogóle znaleźć.
Oznacza to, że błyskawiczne „czyszczenie” BIK-u jest zasadniczo niemożliwe. Na negatywne wpisy istnieje tylko jeden sposób, do którego nie potrzeba pomocy żadnej specjalistycznej firmy, a jest nim po prostu cierpliwe czekanie, aż upłynie okres 5 lat i BIK będzie musiał je usunąć.
Chcesz wiedzieć więcej? Liczne wartościowe treści na tematy związane z bankowością i finansami znajdziesz pod adresem http://tani-kredyt.com.pl/.
Co zrobić, żeby poprawić swoją historię kredytową?
To, że nie da się wyczyścić negatywnych wpisów, nie znaczy, że nie da się poprawić swojej historii kredytowej. Jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy na przykład zakupić jakiś tani przedmiot na raty 0% lub wziąć niewielki kredyt gotówkowy i spłacać zobowiązanie w terminie, można również po jakimś czasie dokonać wcześniejszej całkowitej spłaty.
Artykuł powstał we współpracy z portalem http://tani-kredyt.com.pl/.