Wielojęzyczność w dzisiejszych czasach jest niezwykle modna. Do nauki języków obcych nakłania nas Internet oraz media. Szkoły językowe kuszą bogatą ofertą kursów z języków obcych. Liczne programy unijne zachęcają do wyjazdu na stypendia zagraniczne. Ponadto na rynku pracy oferty często zmuszają nas do podjęcia nauki kilku języków obcych w celu znalezienia znacznie lepszego zatrudnienia. Jednak czy w dzisiejszym szybkim stylu życia mamy możliwość odpowiedniego opanowania znajomości drugiego języka? Odpowiedź nasuwa się błyskawicznie – dla chcącego nic trudnego!

Nauka drugiego języka obcego w polskiej edukacji

Początkowy proces dydaktyczny odpowiednio ukierunkowuje zarówno uczniów, jak i ich rodziców, na naukę jednego głównego języka obcego. Po ostatnich zmianach w polskiej edukacji, już w wieku przedszkolnym dzieci przystępują do obowiązkowej nauki języka angielskiego. Nic w tym dziwnego, w końcu to najpopularniejszy język na całym świecie, a jego znajomość może przynieść ogromne korzyści! Jednak dalsza ścieżka edukacyjna stawia przed nami pewne wyzwanie – wybór drugiego języka obcego. Najczęściej typowanym przez uczniów językiem wciąż jest niemiecki. Nie ma się czemu dziwić, skoro nasz zachodni sąsiad to potęga gospodarki europejskiej, a znajomość jego narodowego języka otwiera przed nami drzwi do kariery. Niemiecki to jednak nie jedyny język nauczany w polskich szkołach jako drugi język obcych. Do wybieranych przez nastolatków języków należą także hiszpański, rosyjski, francuski czy włoski. Jednak bez względu na to, na który język padnie, liczba godzin przyznawanych na naukę drugiego języka jest wciąż mocno ograniczona w naszych placówkach edukacyjnych. Dwie godziny w tygodniu mocno zniechęcają młodych uczniów, którzy traktują  je jak zwykłe wypełnienie planu zajęć i podchodzą do jego nauki dość negatywnie. Często także metody nauczania i mobilizacja uczniów przez nauczycieli w szkołach pozostawia wiele do życzenia… Na szczęście istnieje na to pewien sposób, bo jak już wspomnieliśmy – wystarczy tylko chcieć!

Droga do dobrej znajomości drugiego języka obcego składa się z trzech kroków

Pierwszym krokiem do podjęcia wysiłku nauki drugiego języka jest uświadomienie – sobie bądź też dziecku – dlaczego warto opanować kolejny język obcy. Wypisz podstawowe korzyści, jakie niesie za sobą znajomość nie tylko angielskiego, ale także niemieckiego, bądź też hiszpańskiego czy rosyjskiego. Następnym krokiem jest poszukanie odpowiedniego dla siebie lub dziecka kursu języka obcego w szkole językowej. Dzięki innowacyjnym metodom, zaangażowaniu doświadczonych lektorów o indywidualnym podejściu do każdego kursanta, już w rok możemy opanować podstawy nieznanego nam dotąd języka! Trzecim i zarazem ostatnim krokiem jest motywacja. To od nas samych zależy, czy skutecznie nauczymy się kolejnego języka obcego. Warto mieć na uwadze, że im wcześniej rozpoczniemy, tym szybciej opanujemy drugi obcy język. Kiedy na późniejszym etapie edukacji twoje dziecko wybierze kolejny język obcy, nie zwlekaj i zapisz go na dodatkowy kurs danego języka, a w niedalekiej przyszłości z pewnością podziękuje ci za tak przydatny krok w jego edukacji. Jeśli natomiast to ty rozważasz podjęcie nauki kolejnego języka, pamiętaj – chcieć znaczy móc!

Źrodło: 3WAY – Szkoła językowa Toruń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here