Dzisiejsze czasy się zupełnie zmieniły. Jak dawniej przesyłano sobie listy, zakupy robiono w krawców itd. tak teraz? Przede wszystkim można śmiało powiedzieć, że żyjemy w swego rodzaju erze internetu – coraz więcej rzeczy bowiem robimy własnie przez Internet. Przede wszystkim zaś zakupy – w końcu w Internecie spotkamy bardzo wiele korzystnych i ciekawych ofert. Z tym jednak coś cię wiąże…
Rosnąca popularność przesyłek
Otóż przecież zamówiony produkt musi jakoś do nas dojść. Dlatego też coraz częściej korzystamy z usług kurierskich. Zresztą warto tu jeszcze krótko wspomnieć, że przecież nie tylko coraz częściej coś kupujemy, lecz również sprzedajemy. Popularne i bardzo sensowne rozwiązanie to w szczególności sprzedawanie nietrafionych prezentów, rzeczy, które już do niczego nam się nie przydadzą. Tu także dany przedmiot wysyłamy najczęściej kurierem… Osobny wariant stanowią jeszcze przesyłki międzynarodowe – tu często wysyłamy coś bliskim zagranicą albo przeciwnie oni przesyłają nam jakieś pamiątki i prezenty.
Prawo i przepisy
Wróćmy jednak do tematu artykułu… Czy można sprawdzić paczkę przed jej odebraniem od kuriera? Aby odpowiedź na to pytanie była rzeczywiście satysfakcjonująca i rzetelna, należy zajrzeć do stosownych przepisów prawnych. Konkretnie zaś chodzi tu o Kodeks Cywilny i Ustawę Prawo Przewozowe. Wynika z nich bardzo jasno, że nie możemy otworzyć przesyłki przed odebraniem jej od kuriera. Taki zapis zresztą posiadają także firmy przewozowe w regulaminie swoich usług. Z czego wynika ten przepis i czy jego istnienie ma jakiś sens?
Zdecydowanie tak. Przede wszystkim odpowiedzialność za paczkę od momentu otrzymania przesyłki do jej doręczenia ciąży na firmie kurierskiej. Wyobraźmy sobie teraz taką sytuację, że przed odebraniem przesyłki chcemy ją otworzyć. Kurier nie może na to pozwolić, ponieważ to ciągle on odpowiada za przesyłkę, a jej otwarcie jest już zepsuciem…
Warto jednak wiedzieć, że część firm ma w swoim regulaminie nieco inny zapis. Otóż w przypadku paczki za pobraniem – bo najczęściej właśnie to ich ta regulacja dotyczy – możliwe jest wcześniejsze sprawdzenie produktu przed jego odbiorem. Trzeba tu jednak stanowczo podkreślić, że usługi tej nie dodaje kurier, ani że nie jest ona standardowa. To nadawca paczki musi zaznaczyć w formularzu, że klient ma prawo sprawdzenia paczki przed odbiorem i uiszczeniem zapłaty.
Uszkodzona paczka – jak reklamować?
W tym momencie wiele osób słusznie się obruszy, ponieważ co mamy zrobić z sytuacjami, kiedy to paczka jest ewidentnie uszkodzona? Przykładowo otwieramy drzwi kurierowi i widzimy, że paczka jest przerwana, ma dziurę gdzieś, coś jest niedoklejone albo też jest bardzo zgnieciona, a przecież wewnątrz znajdowały się bardzo delikatne rzeczy…
Wówczas już mamy pełne prawo poprosić kuriera o otwarcie paczki w naszej obecności. Tę możliwość daje nam Ustawa o Prawie Przewozowym. Warto jeszcze dodać, że należy po otwarciu spisać stosowny protokół i paczkę możemy od razu zwrócić.
A co jeśli zapłacimy kurierowi, wejdziemy do domu i okaże się, że produkt jest uszkodzony, nie taki jaki zamówiliśmy itd? Otóż wówczas trzeba już indywidualnie składać skargę i reklamację do firmy. Warto podkreślić, że najlepiej jest to wykonać dość szybko.
Wątpliwy przepis
Warto jeszcze zarówno jako kurier, nadawca czy odbiorca zdawać sobie sprawę z faktu, że w Kodeksie Cywilnym istnieje jednak pewien dość wątpliwy zapis. Jest to § 2 art. 545 i mówi on o tym, że klient powinien zbadać przesyłkę przed odbiorem. Niektóre osoby wykorzystują ten przepis po to, aby móc otworzyć paczkę przed uiszczeniem zapłaty. Jednakże warto wiedzieć, że nie do końca jest to możliwe. Przede wszystkim bowiem ten przepis powstał właśnie raczej po to, aby uchronić nas jako odbiorców przed koniecznością odbioru przesyłki ewidentnie uszkodzonej podczas transportu.
Podsumowując zatem – jeśli widzimy, że paczka została uszkodzona w transporcie albo są poważne poszlaki ku temu, możliwe jest otwarcie jej przez kuriera. W innych wypadkach najpierw odbieramy przesyłkę i za nią płacimy!