Ubezpieczenia w Polsce uchodzą za przykry obowiązek. Ludzie płacący co roku składkę ubezpieczeniową z tytułu odpowiedzialności cywilnej czy AutoCasco czują się okradani z pieniędzy, zwłaszcza gdy dodatkowo muszą jeszcze opłacić składkę na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dlaczego ubezpieczenia powinny być obowiązkowe?

Jednak ubezpieczenia komunikacyjne wciąż powinny być obowiązkowe. Każdy, kto się porusza samochodem, obecnie musi płacić „podatek” za to. Wielu na to narzeka, zwłaszcza dotyczy to kierowców, którzy siedzą za kierownicą swoich samochodów od wielu lat i jeszcze nie spowodowali żadnego wypadku. Często w takich przypadkach nie widzą sensu w ubezpieczaniu się od odpowiedzialności cywilnej, skoro nie są „piratami drogowymi”.

Po co są ubezpieczenia?

Polacy jednak zapominają o prostej prawdzie: ubezpieczenia różnego rodzaju nie są dla Ciebie, one są przede wszystkim dla Twojej rodziny. Jeśli ubezpieczysz się na życie i zginiesz w wypadku samochodowym, Twoja rodzina wprawdzie będzie bardzo cierpieć po tej tragedii, ale dostanie wsparcie finansowe od ubezpieczyciela. Oczywiście, wiąże się to z pewną biurokracją, ale pozostawisz swojej rodzinie spadek, który jej pomoże w funkcjonowaniu.

Nie potrzebuję ubezpieczenia

Inną kwestią jest to, że nawet kierowca, który ma za sobą wiele lat bezwypadkowej jazdy może ulec wypadkowi samochodowemu. Nawet jeśli zachowa na drodze pełną ostrożność, tak jak zwykle, istnieje pewna szansa, że inny uczestnik ruchu drogowego nie będzie się zachowywał równie ostrożnie. To może być samochód, który jedzie ze zbyt szybką prędkością. To może być motorzysta, któremu wydaje się, że świat należy do niego. To może być w końcu rowerzysta, który nie rozejrzał się zbyt dobrze na przejściu dla pieszych albo nie chciało mu się w ogóle patrzeć, czy coś nie jedzie, i z marszu wjechał na zebrę.

Uszkodzony samochód

Jeśli ktoś uszkodzi Twój samochód, Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie ze środków, które zgromadziłeś w regularnie płaconych składkach. Oczywiście, trzeba będzie się najpierw upomnieć o te składki. Tutaj może być problem, ponieważ wiele osób opowiada o nieudanych relacjach z ubezpieczycielami i tym, jak skomplikowana może być procedura starania się o wypłatę odszkodowania, nawet w przypadku gdy uszkodzenie samochodu jest widoczne na pierwszy rzut oka.

Oszukiwanie na ubezpieczeniach

Niestety, ostrożność ubezpieczycieli nie zawsze wynika z ich przebiegłości i niechęci do pozbywania się pieniędzy, ale także z tego, że wielu ubezpieczonych lubi oszukiwać i celowo powodować sytuacje, które miałyby na celu uruchomienie ich polisy i jej wypłacenie. Jeśli ktoś opłacił ubezpieczenie na swoją stodołę, a dzień później uległa ona pożarowi, ubezpieczyciel ma prawo mieć podejrzenia, że coś tutaj nie gra. Niestety, w ten sposób wszyscy ubezpieczeni podlegają odpowiedzialności zbiorowej. Nie jest to sprawiedliwe, ale ostatecznie wszyscy, którzy zasługują na odszkodowanie, zwykle je dostają, nawet jeśli po dłuższych perturbacjach z ubezpieczycielem. Wystarczy się nie poddawać i niezmiennie kierować do firmy pisma z dowodami na to, że odszkodowanie się nam należy.

Jest bardzo wiele sytuacji, w których nasze obowiązkowe ubezpieczenie może się przydać. Dlatego czas je przestać traktować jako zbędny balast, a zamiast tego poważnie się zastanowić, czy przypadkiem nie przyda się nam nowe ubezpieczenie, na przykład na życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here