Rodzice wśród najczęstszych problemów u swoich dzieci zauważają m.in. brak chęci do nauki, problemy z przyswajaniem informacji i dedukcją, a także roztargnienie i brak koncentracji.

To wszystko procentuje słabymi wynikami w szkole, kłopotami z dostosowaniem się do wymagań stawianych przez opiekunów i odstawaniem od grupy rówieśniczej. Przyczyn tego rodzaju problemów może być bardzo wiele, często jest to brak pewności siebie i nieśmiałość. Tym, którzy zastanawiają się, jak pomóc swojemu dziecku, polecamy arytmetykę mentalną, która stanowi rodzaj treningu mózgu i w odróżnieniu od innych zajęć pozalekcyjnych przekłada się na poprawę wyników w wielu przedmiotach, wspiera dziecko na każdym etapie rozwoju i pomaga również pokonać ograniczenia w codziennych sytuacjach.

Budowanie wiary we własne możliwości – podstawa sukcesu w nauce

Brak wiary we własne możliwości jest przyczyną wielu problemów. Kiedy dzieci zaczynają myśleć, że matematyka czy język angielski są dla nich zbyt trudne, zniechęcają się i nawet nie chcą podejmować prób rozwiązania zadań czy przyswajania wiedzy. Wiele maluchów potrzebuje również więcej czasu na wykonanie określonych czynności, a fakt, że nie są w stanie wykonać poleceń na czas działa na nie deprecjonująco. Nie są w stanie samodzielnie pokonać swoich ograniczeń.

Na przeciwnym biegunie znajdują się dzieci, które po prostu wierzą, że są dobre lub bardzo dobre i nie boją się wyzwań. Grupa ta zazwyczaj chętnie i szybko opanowuje nowy materiał i nie ma żadnych problemów z rozwiązywaniem nawet najtrudniejszych zadań domowych. Duża chęć nauki i brak poważnych problemów powodują, że ich przekonanie na temat własnych zdolności jeszcze wzrasta. W efekcie dzieci te osiągają bardzo dobre rezultaty w szkole.

Jak więc pomóc tym dzieciom, którym brak pewności siebie i ochoty do nauki? Warto rozważyć ćwiczenia intelektualne, które pomogą w pełni wykorzystać potencjał młodych umysłów. Świetne efekty dają treningi arytmetyki mentalnej pozwalające na zbudowanie i podtrzymywanie wiary we własne możliwości. Zajęcia tego typu opierają się na ćwiczeniu liczenia w pamięci, które to nie tylko jest podstawą w nauce matematyki. To prawdziwe usprawnienie umysłu, które pomaga w przyswajaniu wiedzy z zakresu nauk humanistycznych czy w nauce języków obcych. Dzięki temu zmienia się podejście do nauki i zdecydowanie ułatwia opanowanie kolejnych, często dużo trudniejszych partii materiału.

Pozostałe korzyści wynikające z treningu arytmetyki mentalnej

Brak problemów w szkole to nie jedyna korzyść wynikająca w regularnego treningu arytmetyki mentalnej. Ćwiczenia matematyczne stymulują ludzki mózg w sposób, który dla wielu osób wydaje się nieoczywisty. Badania pokazują, że matematyka mentalna silnie wpływa na rozwój lewej półkuli mózgu odpowiedzialnej za wyobraźnię i kreatywność.

Arytmetyka mentalna poprawia także umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Znajdowanie zależności pomiędzy liczbami wprost przekłada się na łatwość w identyfikowaniu relacji pomiędzy zjawiskami dotyczącymi innych sfer życia.

Arytmetyka mentalna rozwija także pamięć i stymuluje mózg do szybkiego przywoływania zapamiętanych faktów. W treningu matematycznym taka stymulacja ma na celu przyspieszenie obliczeń. Jednak umiejętność ta wykorzystywana jest przez mózg za każdym razem, gdy mierzy się z problemem. W efekcie trening arytmetyczny pozytywnie wpływa na umiejętność radzenia sobie z problemami. 

Źródło: Abakus – Zajęcia kreatywne dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here