Dom pasywny z perspektywy historii

Kiedy zbudowano pierwszy budynek w technologii pasywnej? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. I można to zrobić na dwa sposoby. W pierwszym wariancie podajemy datę 1991. Jest to czas, kiedy powstał w Niemczech pierwszy w pełni funkcjonalny dom w technologii — zero energy. W drugim wypadku trzeba się zanurzyć w historię i sięgnąć bardzo daleko w przeszłość.

Tradycyjne domy budowane w Chinach

Choć jeszcze wtedy nazwa technologii nie istniała, to od wieków budowano domy, które nie potrzebowały do zachowania optymalnych warunków do zamieszkania, nadmiernych ilości energii. Okna pasywne lub rezystantna izolacja, wszystkie te pomysły znane były od wieków.

Pasywność budowli to nie tylko ogrzewanie. W znacznej części terytoriów Chin, krajów Bliskiego Wschodu lub Europy południowej domy potrzebują skutecznej wentylacji i chłodzenia.

Budownictwo Islandii

W średniowiecznej Islandii okna pasywne nie były znane, jednak budowano tam już wtedy domy zachowawczo operujące przepływem energii. Wyzwalaczem stylu budowlanego był kryzys.

Wzrost liczby ludności i brak alternatywy dla paliwa używanego do ogrzewania spowodował drastyczne zmniejszenie się zasobów drewna. Surowiec stał się tak deficytowy, że ludzie, by rozbudowywać istniejące i wznosić nowe budowle, zaczęli używać do budowy ścian i dachów darń.Domy budowane z naturalnego surowca okazały się niezwykle trwałe i efektywnie wykorzystujące energię.

Ciekawostka z dziedziny konstrukcji pasywnych

W roku 1893 zwodowano statek do wypraw polarnych o nazwie „Fram”. Zapewniał doskonały komfort cieplny podróżującym nim ludziom. W czas arktycznych mrozów, w pomieszczeniach żaglowca nie używano pieca, który de facto stał się z czasem jedynie wątpliwą ozdobą. Okna pasywność zawdzięczały wieloszybowej konstrukcji. Ściany burt złożone były na grubości dochodzącej do piętnastu cali, z wielu materiałów, między innymi smołowanego filcu, ówcześnie produkowanemu wodoodpornemu linoleum i tradycyjnemu drewnu.

Początki nowej tendencji w budownictwie

Podwaliny dla usystematyzowanej wiedzy i praktyki, położyli Skandynawowie. Jeden z pierwszych budynków w pasywnym stylu powstał w Kopenhadze. Wiele udanych realizacji przeprowadzono w Szwecji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here