Ile przysługuje dni urlopu okolicznościowego?

Urlop to najbardziej wyczekiwany czas przez każdego pracownika. W tym czasie możemy się zrelaksować, odpocząć od codziennych obowiązków oraz spędzić trochę czasu z rodziną. Wszyscy doskonale wiemy, ile dni urlopu nam przysługuje i na jakich warunkach możemy go otrzymać. Jednak często zapominamy, że poza zwykłymi dniami wolnymi, przysługuje nam urlop okolicznościowy. Warto jednak o tym wiedzieć, bo kiedyś te informacje mogą nam się przydać.

Ile przysługuje dni urlopu okolicznościowego?

Czym jest urlop okolicznościowy i jak go otrzymać?

Urlop okolicznościowy przysługuje, gdy w życiu pracownika następuje szczególne wydarzenie. Może to być ślub, pogrzeb albo narodziny dziecka. Liczba dni wolnych od pracy, na które możemy liczyć w tej sytuacji zależy od wydarzenia, na podstawie którego ubiegamy się o urlop okoliczności. Warto też wiedzieć, że w tym czasie przysługuje nam pełne wynagrodzenie.

Jeżeli chcemy otrzymać urlop okolicznościowy, musimy złożyć pisemny wniosek. Musimy sobie też zdać sprawę, że samo oświadczenie nie wystarczy. Okoliczności, które uprawniają nas do tego rodzaju urlopu, muszą być potwierdzone odpowiednimi dokumentami, np. aktem ślub, aktem zgonu, aktem urodzenia dziecka. Wolne można wykorzystać w dniu zdarzenia oraz w najbliższych dniach przed lub po uroczystości. Dodatkowe wolne dni można wykorzystać łącznie lub oddzielnie.

Ile dni urlopu okolicznościowego nam przysługuje?

  • 2 dni – z okazji ślubu pracownika, w tym przypadku urlop możemy dostać na dzień wesela, ale też na przygotowanie lub posprzątanie sali weselnej.
  • 2 dni – z okazji urodzenia się pracownikowi dziecka, urlop okolicznościowy można też wykorzystać na odbiór dziecka ze szpitala.
  • 1 dzień – z okazji ślubu dziecka pracownika, można go wziąć w dniu wesela lub przed, aby pomóc w przygotowaniach do uroczystości.
  • 2 dni – z tytułu zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, przysługuje w dniu pogrzebu, ale też przed, aby móc przygotować stypę lub po, aby posprzątać po niej.
  • 2 dni – z tytułu zgonu i pogrzebu dziecka pracownika, przysługuje w dniu pogrzebu, ale też przed, aby móc przygotować stypę lub po, aby posprzątać po niej.
  • 2 dni – tytułu zgonu i pogrzebu matki lub ojca pracownika, przysługuje w dniu pogrzebu, ale też przed, aby móc przygotować stypę lub po, aby posprzątać po niej.
  • 2 dni – tytułu zgonu i pogrzebu macochy lub ojczyma pracownika, przysługuje w dniu pogrzebu, ale też przed, aby móc przygotować stypę lub po, aby posprzątać po niej.
  • 1 dzień – z tytułu zgonu i pogrzebu siostry lub brata pracownika
  • 1 dzień – z tytułu zgonu i pogrzebu teściowej lub teścia pracownika
  • 1 dzień – z tytułu zgonu i pogrzebu babki lub dziadka pracownika
  • 1 dzień – z tytułu pogrzebu innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką

Do urlopu okolicznościowego wlicza się też dodatkowe 2 dni wolne, które należą się rodzicom lub opiekunom prawnym i faktycznym, wychowującym przynajmniej jedno dziecko do lat 14. Dni niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przepadają.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here