Część z nas uwielbia przebywać z dziećmi, a opiekowanie się nimi to ich wymarzona praca. Jednak trzeba mieć kilka cech, które ułatwią nam to zajęcie. Niezbędna jest kreatywność, cierpliwość, trzeba też umieć upilnować dzieci, które są bardzo ruchliwe i wszędzie ich pełno. Z maluchami można też pracować jako opiekunka, ale praca w przedszkolu jest o wiele lepsza. Będziemy mieli unormowany czas pracy oraz dostęp do wszystkich świadczeń. Często w opiece nad dziećmi pomogą nam inne opiekunki oraz są momenty, w których możemy chwilę odpoczywać, np. leżakowanie, spożywanie posiłków. Podpowiadamy Wam, jak otrzymać pracę w przedszkolu.
- Na początku powinniśmy znaleźć ogłoszeń z ofertami pracy w przedszkolu. Znajdziemy je w prasie oraz w internecie na portalach, na których szuka się pracy lub stronach kuratorium. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ze w tym ostatnim można znaleźć oferty pracy. Jednak do przedszkola nie zostaniemy przyjęci tak po prostu, musimy spełniać pewne warunki. Niezbędne jest odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje. Dlatego, jeśli nie ukończyliśmy studiów pedagogicznych, nie mamy szans na otrzymanie pracy opiekunki w przedszkolu. Natomiast absolwenci pedagogii opiekuńczej lub innego kierunku pedagogicznego mogą szukać pracy w tym miejscu. Jednak trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach będziemy musieli uzupełnić wykształcenie.
- Osoby, które nie mają wyksztalcenia pedagogicznego, a marzą o pracy w przedszkolu, mają kilka możliwości. Może nie dostaną pracy jako samodzielna wychowawczyni, ale mogą zostać jej pomocą. Na otrzymanie tego stanowiska mają szanse nawet osoby ze średnim wykształceniem, ale jest mniej płatna. W tej pracy głównie pomagamy i sprzątamy. Do naszych zadań należy pomoc wychowawczyni w czynnościach opiekuńczych i pielęgnacyjnych, wydawanie posiłków, przygotowanie materiałów do zajęć dla dzieci oraz posprzątanie ich. Niestety zajęcia mogą prowadzić tylko osoby z wykształceniem pedagogicznym.
- Na szczęście jest też szansa, aby prowadzić zajęcia w przedszkolu bez wykształcenia pedagogicznego. Jednak nadal trzeba spełniać pewne warunki – musimy mieć ukończony kurs pedagogiczny lub przygotowanie pedagogiczne zdobyte na innym kierunku studiów. W takiej sytuacji możemy prowadzić zajęcia dodatkowe Mamy wiele możliwości, do wyboru mamy, np. zajęcia teatralne, sportowe, taneczne, naukowe lub lekcje języka obcego. Powinniśmy wybrać takie, które będziemy mogli dobrze poprowadzić i które nam sprawią przyjemność. Jak otrzymać taką pracę? Musimy działać – najpierw trzeba przygotować program naszych zajęć, następnie wydrukować w atrakcyjnej formie i wysyłać do dyrektorów przedszkoli. Możemy również skorzystać z pośrednictwa firm organizujących zajęcia w przedszkolach, wtedy łatwiej dostać pracę. Naszym pracodawcą w tym przypadku nie będzie przedszkole, ale właśnie dana firma zewnętrzna.
- Możemy też otworzyć własne domowe przedszkole, które będzie miało siedzibę w naszym domu lub mieszkaniu. Trzeba je jednak przygotować do potrzeb dzieci.