Jak nie dać sobą manipulować

Nikt nie chce, aby ktoś nim manipulował – to nie jest zbyt miłe uczucie nagle zdać sobie sprawę, że robiliśmy to, co chciał ktoś inny. Niestety każdy może okazać się manipulantem. Manipulować nami mogą rodzice, współmałżonek, kochanek, przyjaciel, dzieci, a nawet współpracownicy. Trzeba sobie jednak uświadomić, że żaden związek oparty na manipulacji nie może się udać. Dlatego najlepiej jak najszybciej uświadomić sobie jak postępują manipulanci i jak możemy uniknąć ich wpływu. Tylko taka wiedza pomoże nam pozostać przy zdrowych zmysłach.

Jak nie dać sobą manipulować?

  1. Na początku należy rozpoznać działania manipulantów, są oni dobrzy w jednej rzeczy czyli kontroli. Mogą stosować różne sztuczki i techniki, ale ich cel pozostaje jeden – zawsze chcą, aby osoba, którą manipulują zrobiła to, czego oni chcą. Manipulanci, aby tego dokonać mogą grozić, poniżać kogoś, wywoływać poczucie winy, prawić komplementy lub trzymać w niepewności okazując sprzeczne emocje. W ich towarzystwie możemy czuć się zestresowani lub rozdrażnieni.
  2. W momencie, gdy uda nam się rozpoznać kto jest manipulantem to należy zastanowić się, jak dajemy sobą manipulować. Najlepiej będzie przygotować listę uczynków, których dokonaliśmy na jego prośbę oraz tych, których nie zrobiliśmy, a następnie zastanowić się, co wtedy czuliśmy.
  3. Każdy z nas ma jakieś słabości. Powinniśmy się zastanowić, które z nich wykorzystuje manipulant.
  4. Nigdy nie powinniśmy usprawiedliwiać działań osoby, która nami manipuluje. Powinniśmy unikać osób, które całe życie udają ofiary, ponieważ jest to część strategii.
  5. Nigdy nie powinniśmy przyjmować propozycji pomocy od manipulanta, ponieważ w jego przypadku nie ma nic za darmo. Jeśli przyjmiemy jego pomoc będziemy musieli się zrewanżować.
  6. Powinniśmy się nauczyć asertywności i odmawiać manipulantowi grzecznie i racjonalnie.
  7. Jeżeli chcemy bez problemu sobie radzić z osobą manipulującą, powinniśmy też ustalić pewne granice, których będziemy się trzymać. W ten sposób nabierzemy emocjonalnego dystansu do samych siebie.
  8. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której będziemy dyskutować z manipulantem, powinniśmy się kierować logiką, a nigdy nie dopuszczać do głosu emocji. Trzeba też stanowczo pozostać przy swoich poglądach, a spory kończyć słowami „mam inne zdanie” lub „zgadzam się”. Musimy też przygotować na częste powtarzanie w swoich opinii zanim manipulant zechce odpuścić.
  9. Musimy być też gotowi na to, że manipulant będzie chciał za wszelką cenę osiągnąć swoje cele. Warto być przygotowanym na to, że czeka nas ogromna krytyka z jego strony, gdy nie będziemy chcieli postąpić zgodnie z jego wolą. Może też zakończyć znajomość z nami. Jednak musimy trzymać się twardo swojego zdania.
  10. Warto też zwrócić uwagę, jak manipulant reaguje na naszą odmowę. Niektórzy mogą zmienić swoje postępowanie i przestać nami manipulować, inni będą szukać nowych sposobów, aby odzyskać kontrolę nad nami. Gdy poradzimy sobie z manipulantem odzyskamy siłę, energię oraz pozytywne nastawienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here