Jak odczytać mowę ciała?
Secretary of Defense Ash Carter delivers remarks to the student body of Abington Senior High School in Abington, Pa., March 30, 2015. Carter, who graduated from the school in 1972, used the venue to kickoff his "force of the future" initiative. DoD Photo by Glenn Fawcett (Released)

Większość gestów, które wykonuje nasz rozmówca może nam coś przekazać. Dlatego warto wiedzieć, co one oznaczają, aby zdobyć dodatkowe informacje o innych lub uświadomić sobie, nad którymi gestami powinniśmy zapanować.

Jak odczytać mowę ciała?

Odgarnianie włosów z twarz

Ten gest najczęściej pojawia się w czasie flirtów i stanowi zachętę do zaproszenia kobiety na randkę. Ma na celu przyciągnąć spojrzenie do damskich walorów takich, jak twarz lub szyja.

Uśmiech

Zbyt częsty uśmiech w miejscu pracy może sprawić, że zostaniemy uznani za osobę niepoważną. Warto też wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwy uśmiech – to taki, który nie trwa dłużej niż 5 sekund i nie jest wyrażany tylko za pomocą ust.

Mruganie

Normalnie człowiek mruga ok. 6-8 razy na minutę. Zwiększona częstotliwość mrugania oznacza, że człowiek się stresuje.

Skaczące spojrzenie

Skaczące spojrzenie oznacz, że ktoś ma rozproszone myśli. Może też przekazywać wiadomość, żeby druga osoba się do nie zbliżała, jeśli nie chce być odrzucona.

Zamykanie oczu

Pocieranie, zakrywanie albo zamykanie oczu na dłużej niż mrugnięcie stanowi mechanizm ochronny. Osoba, która tak robi, chce chronić mózg przed przetworzeniem pewnych informacji.

Obniżanie spojrzenia

To gest wykorzystywany, gdy chcemy skruszyć drugą osobę i oznacza naszą pokorę. Najczęściej wykorzystywany jest przez małe dzieci.

Podnoszenie lub marszczenie brwi

Podniesione brwi oznaczają zainteresowanie, a ich obniżenie wskazuje na strach lub dezorientację drugiej osoby.

Patrzenie do góry lub na boki

Wzrok skierowany do góry oznacza, że nasz rozmówca usiłuje sobie coś przypomnieć. Natomiast, gdy chce przywołać jakąś historię wzrok będzie kierował w stronę jednego ucha.

Przygryzanie ust

Gryzienie, ssanie lub oblizywanie ust oznacza, że ktoś znajduje się w niezręcznej sytuacji. Taki gest ma stanowi próbę uspokojenia się i rozluźnienia.

Zaciskanie ust

Prawdziwego gniewu nie sposób ukryć. Można go rozpoznać właśnie po tym, że druga osoba zaciska usta.

Kiwanie głową

Kiwanie głową może mieć wpływ na to, jak długo rozmówca będzie kontynuował swoją wypowiedź. Jeżeli kiwniemy trzy razy uzna, że jesteśmy zainteresowani konwersacją, aby ją zakończyć trzeba kiwnąć tylko raz.

Przechylanie głowy

Przechylona głowa oznacza, że nasz rozmówca jest gotów nas wysłuchać. Dlatego, gdy zobaczymy ten gest śmiało możemy kontynuować naszą opowieść.

Stanie w rozkroku

Nogi i stopy rozstawione są na szerokość ramion oznaczają, że ktoś jest zdeterminowany i chce dominować nad rozmówcą. Założenie rąk na biodra ma przywołać postawę władcy.

Pochylenie się

Pochylanie się w stronę rozmówcy oznacza, że go lubimy. Zły znak, gdy ktoś się od nas odchyla.

Przenoszenie ciężaru ciała z boku na bok lub z przodu do tyłu

Kołysanie się z przodu do tyłu lub z jednej nogi na drugą oznacza, że ktoś jest zaniepokojony lub zdenerwowany. Taka postawa stanowi fizyczne odzwierciedlenie tego, co dzieje się w naszej głowie.

Chodzenie

Również chodzenie może wpływać na to, jak jesteśmy postrzegani. Osoby, które szybko chodzą uchodzą za kompetentne, luźno stąpające za optymistów, a stawiające pięty od palców za stanowcze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here