Jak określić cel zawodowy?

Nie zawsze kochamy pracę, którą wykonujemy. Często mamy jej dość, nie znosimy jej, mamy wrażenie, że stoimy w miejscu i nie mamy szans na rozwój. Czasami jest tak, że kiedyś uwielbialiśmy nasze zajęcie, ale w pewnym momencie przyszło wypalenie zawodowe, na które nie możemy nic poradzić. Nie widzimy wyjścia z tej sytuacji i zaczynamy szukać nowej pracy lub zaczynamy popadać w depresję. Dlatego przed wyborem pierwszej pracy powinniśmy jasno określić swoje cele zawodowe to pozwoli nam wybrać dobrą drogę w trakcie realizowania naszej ścieżki zawodowej.

Jak określić cel zawodowy?

  1. Na początku powinniśmy poprawić swoją samoocenę. Dlatego warto usiąść spokojnie, a następnie na kartce papieru zapisać swoje umiejętności, ale powinniśmy również pamiętać o samokrytyce. Na tworzonej liście musimy zamieścić nie tylko nasze cechy i umiejętności, ale
    kwalifikacje uzyskane w trakcie nauki i w innych pracach. Jeśli wykonamy ją prawidłowo to zrobimy pierwszy krok na do rozwijania kariery. Warto też wykonać testy osobowościowe, które pomogą nam określić nasze predyspozycje.
  2. Następnie powinniśmy zrobić analizę naszych osiągnięć. Warto sobie odpowiedzieć na kilka pytać dotyczących naszej kariery zawodowej. Warto przemyśleć, jakie osiągnięcia mamy na zajmowanym stanowisku, dlaczego pracujemy w danym miejscu, co sprawiło, że nie dostaliśmy awansu. Może nie pracowaliśmy wystarczająco ciężko i nie robiliśmy wszystkiego co w naszej mocy, aby ukończyć zadanie. Odpowiedzi na te pytania pomogą odkryć nasze braki i słabe strony oraz dowiedzieć się, jakich błędów w przyszłości unikać.
  3. Wreszcie przechodzimy do najtrudniejszego kroku, czyli identyfikacji celów. Warto dobrze przemyśleć na czym tak naprawdę nam zależy i czego oczekujemy od danej pracy. Czy zależy nam na stabilnej pracy w biurze? A może wolimy wolny zawód, w którym mamy dużą swobodę? Trzeba pamiętać, że charakter pracy musi nawiązywać do naszych indywidualnych predyspozycji. Nie powinniśmy też myśleć o konkretnych stawkach, ponieważ to nie jest cel zawodowy tylko nasze marzenie.
  4. Wreszcie określimy cele zawodowe, teraz nadchodzi moment na określenie kryteriów oraz wyznaczenie dróg, które pomogą na osiągnąć to, co sobie zamierzyliśmy. Jest to bardzo pomocne, ale nie uda nam się ich wyznaczyć na stałe, ponieważ nasza sytuacja będzie się dynamicznie zmieniać. Dlatego warto być elastycznym i dostosować się do zmieniającej się sytuacji. Na początku warto wybrać kilka punktów z listy i pracować tylko nad nimi, a będzie nam łatwiej zmierzać do celu. Musimy też być konsekwentni i systematyczni, inaczej nie uda nam się osiągnąć naszych celów. Raz do roku powinniśmy też dokonywać analizy naszych działań, dzięki której dowiemy się, czy jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu.
  5. Czasami w trakcie działań może się okazać, że trzeba coś zmienić w naszym planie, ponieważ zamiast ruszyć do przodu stoimy w miejscu i nic nie osiągamy. Warto też iść własną drogą i dokonywać nowych odkryć, z różnych opcji wybierajmy to, co będzie najlepsze dla nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here