Jak reagować na agresję?

Agresja jest coraz bardziej obecna w naszym życiu. Spotykamy się z nią w domu, szkole lub pracy czy na ulicy. Niestety często nie mamy pojęcia, jak sobie nią poradzić. Nie jesteśmy uczeni, co mamy zrobić w sytuacjach, gdy spotykamy się agresją. Z reguły jesteśmy zaskoczeni, że tak się dzieje i nie mamy pojęcia, jak reagować. Czasami zdarza się, że boimy się agresora. W codziennych rozmowach temat agresji jest pomijany lub bagatelizowany, za to w mediach jest wyolbrzymiony. Dlatego tak trudno sobie radzić z tym zjawiskiem, ponieważ nikt nas tego nie uczy ani nie rozmawia się właściwie na ten temat.

Jak reagować na agresję?

Żyjemy w kraju chrześcijańskim i często nam się powtarza, że w przypadku ataku agresji, powinniśmy nastawić drugi policzek. Jednak, czy to na pewno jest dobra metoda? Agresor może czuć się po tym bezkarny i coraz częściej może atakować. Dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio reagować na agresję. Oczywiście, nie chodzi o to, żeby atakować agresora tylko działać asertywnie. Przedstawiamy Wam pewne wskazówki. Po pierwsze, należy zdefiniować co to jest agresja

Na początku musimy się, czym właściwie jest agresja oraz jakie formy może przybierać. Trzeba pamiętać, że to nie tylko bicie czy kopanie. Agresja może też być psychiczna, czyli słowna. Może też być skierowana na zewnątrz lub wewnątrz. Pierwszy rodzaj jest oczywisty, chodzi o ranienie innych. Agresor głównie poniża, zastrasza, ale też manipuluje. Agresja skierowana wewnątrz, inaczej autoagresja jest kierowana przeciwko samemu sobie głównie z powodu braku akceptacji.

 

Nie lekceważ agresji

Z agresją można walczyć na kilka sposobów. Warto jednak zdać sobie sprawę, że oznacza ona głównie słabość agresora. Takie osoby często nie radzą sobie z własnymi emocjami i starają się na kimś wyżyć. Nie można na to pozwalać i trzeba reagować na ataki agresji. Agresorzy czują się tak pewnie, ponieważ mało osób reaguje na ich działanie.

Uspokój agresora za pomocą zniżania głosu

Bardzo skuteczną metodą jest dopasowanie się do agresora. Może to zaskoczyć, ale początkowe dopasowanie tonu głosu do osoby atakującej, a następnie stopniowe zniżanie, często ją uspokaja. W momencie, gdy agresor wrzeszczy, my też powinniśmy. Kolejnym krokiem powinna być rozmowa z osobą atakującą i stopniowa zmiana tonu głosu na spokojny. Najważniejsze w tym zadaniu jest panowanie nad emocjami, tylko wtedy uda nam się osiągnąć efekt i uniknąć kłótni. Spokojny ton głosu nam to ułatwi.

 

Zachowaj spokój i mów wolno

Ta metoda jest podobna do pierwszej. Jednak w jej przypadku, powinniśmy cały czas utrzymywać ten sam ton głosu. Musimy mówić normalnie, ale konieczne jest zachowanie spokoju. W ten sposób dajemy sygnał, że nie damy się wyprowadzić z równowagi. Powinniśmy też dać agresorowi do zrozumienia, że nie zaczniemy z nim rozmawiać, dopóki się nie uspokoi. W ten sposób zyskujemy przewagę. Teraz to my decydujemy, co akceptujemy i my kierujemy rozmową. Jednak musimy zapamiętać, aby nie zrobić niczego, co nam się nie podoba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here