Jak skutecznie przekonywać

Często próbujemy kogoś nakłonić do różnych rzeczy. Nie ma to żadnych tajemniczych trików, za to jest kilka reguł psychologicznych, które można wykorzystać w naszym życiu. Dzięki nim możemy łatwiej ludzi do czegoś przekonać.

  1. Zasada sympatii

    Ludzie najczęściej dają się namówić na różne rzeczy osobom, które lubią. Sympatię innych można wzbudzić na wiele sposobów, dobrze sprawdzą się komplementy czy uprzejme zachowanie. Najlepiej jednak znaleźć z drugą osobą jakąś rzecz, która Was połączy. Dzięki temu nie tylko nas rozmówca szybko nas polubi, ale również my polubimy ją. Dlatego powinniśmy szukać podobieństw między ludźmi.

  2. Zasada autorytetu

    Ludzie też często słuchają osób, które uznają za autorytety. Na taką pozycję wpływają różne rzeczy, np. wiedza, doświadczenie lub pewne umiejętności. Nie musimy być ekspertem, ale powinniśmy udowodnić ludziom, że warto czerpać od nas informacje. W czasie negocjacji możemy podkreślać, jakie mamy doświadczenie w tego typu sprawach oraz opisać sytuacje, w których sprawdziły się nasze umiejętności. Dzięki temu łatwiej ich nakłonimy do pewnych rzeczy. Warto też odsłonić jakieś słabości, wtedy stajemy się jeszcze bardziej wiarygodni.

  3. Zasada niedoboru

    Ludzie często pragną rzeczy, które są trudno dostępne. Wówczas staje się ona bardziej wartościowa i inni zrobią wiele, aby ją zdobyć. Zanim przystąpimy do negocjacji, powinniśmy się zastanowić, co wyjątkowego ma nasza oferta i w trakcie rozmów eksponować te cechy. Warto ludziom zaprezentować, co mogą stracić, gdy nie dostaną tej rzeczy. To przekona ich o wiele bardziej niż powiedzenie tego, co mogą zyskać.

  4. Zasada konsekwencji

    Wszyscy chcemy być uznawani za racjonalnych i staramy się być konsekwentni w naszych decyzjach. Dlatego, gdy zgodzą się na pierwszą rzecz, to później ich łatwiej przekonać, aby zgodzili się na kolejne, ponieważ obawiają się, że możemy ich posądzić o brak konsekwencji. Warto więc wcześniej wybadać na co mogą się zgodzić nasi rozmówcy i podsuwać im takie argumenty, które sprawią, że ludzie zgodzą się na nasze warunki. Powinniśmy też uważać na manipulantów, którzy mogą wykorzystać zasadę konsekwencji, aby nas nakłonić do różnych rzeczy.

  5. Zasada wzajemności

    Ludzie chętniej pomogą osobom, które wcześniej zrobiły coś dla nich. Wszyscy czujemy, że powinniśmy się odwdzięczać. Dlatego warto wcześniej zrobić coś dobrego dla osoby, którą chcemy do czegoś nakłonić, wtedy łatwiej będzie jej się zgodzić na nasze argumenty. Najważniejsze w tej zasadzie jest, że my powinniśmy być pierwsi. Tylko wtedy uda nas się ją zastosować, aby osiągnąć pewne korzyści. Wszystko, co zrobimy jako pierwsi w końcu do nas wróci.

  6. Zasada społecznego dowodu.

    Często w trakcie podejmowania decyzji ludzie sugerują się postępowaniem innych. Większość z nas ma tendencje do naśladowania. Jeśli ludzie przekonają się, że ktoś się na coś zdecydował, będą bardziej skłonni również się zgodzić. W czasie negocjacji możemy się opierać na opinii innych oraz pokazać, jak inni zachowali się w podobnych sytuacjach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here