Jak sobie radzić z toksycznymi współpracownikami

W pracy trafiamy na różne osoby, nie zawsze są to pozytywni ludzie. Bardzo możliwe jest, że trafimy na toksycznych współpracowników. Niestety nie możemy ich wymienić na kogoś tylko musimy nauczyć się odpowiednio z nimi postępować. Toksyczne osoby mogą nas wiecznie krytykować bez powodu, podważać nasz autorytet przy innych, a w ich towarzystwie będziemy się czuć zmęczeni i rozdrażnieni. Dlatego warto jak najszybciej nauczyć się z nimi postępować, aby odzyskać spokój psychiczny i nie stracić pracy. Oto kilka porad:

Jak sobie radzić z toksycznymi współpracownikami?

  1. Na początku trzeba sobie uświadomić, że toksyczna osoba nigdy się nie zmieni. Ludzie, którzy odgadują do nas inny współpracowników, na pewno również na nas mówią złe rzeczy za plecami. Dlatego nie warto reagować na żadne plotki ani ich nie komentować, a z plotkarzem najlepiej rozmawiać tylko na jego temat. Wiele toksycznych osób kocha mówić o sobie, więc to powinno wystarczyć, aby zakończyć plotki. Jeśli znowu zacznie plotkować o innych po prostu naprowadź rozmowę na jego temat. Warto też zapamiętać, aby nigdy nie mówić o prywatnych przeżyciach bądź spostrzeżeniach. Przy osobie plotkującej najlepiej wypowiadać się tylko o wspólnej pracy i to w samych pozytywach. W ten sposób nie damy jej powodów do plotek.
  2. Powinniśmy też odkryć cel toksycznej osoby, z reguły będzie to chęć zwrócenia na siebie uwagi całego otoczenia. Tacy ludzie kochają być w centrum uwagi i łakną pochwał, zainteresowania czy wysłuchania. Dlatego warto co jakiś czas spełnić ich marzenie.
  3. Warto też zachować odpowiedni dystans i unikać spotkań sam na sam z toksyczną osobą, ponieważ wtedy pozostali mogą uznać, że jesteśmy tacy sami. Na spotkania pracowników również nie warto siadać koło takiej osoby.
  4. Nigdy nie mów nic złego na innych przy toksycznej osobie, możesz mieć pewność, że to się rozniesie i pozostali mogą mieć o nas złe zdanie. Pozytywne nastawienie to podstawa, dzięki temu nie damy się wyprowadzić z równowagi.
  5. Najlepszym sposobem walki z toksycznymi osobami jest udawanie, że ich w ogóle nie ma i ignorowanie ich podstępnych zagrywek. Niestety jeśli ich złe uczynki wiążą się z Waszą pracą może to być niemożliwe do osiągnięcia. W innych sytuacjach warto zastosować tę metodę, a zachowamy równowagę psychiczną.
  6. Czasami my sami możemy być przyczyną problemu. Niektóre osoby zupełnie nieświadomie przyciągają do siebie toksycznych ludzi. Jednak nigdy nie dzieje się to bez przyczyny. Dlatego warto się zastanowić, co może być tego powodem. Jak już zlokalizujemy przyczynę, powinniśmy ją wyeliminować. Może to być wyraz twarzy, sposób chodzenia, sposób, w jaki się ubieramy, nienawiść do wykonywanych zajęć, a może zdarza nam się rzucać złośliwe komentarze.
  7. Dopiero, gdy odkryjemy przyczynę i ją zwalczymy, pozbędziemy się toksycznych ludzi. Niestety, nie oznacza to, że znikną z naszego życia, ale unikniemy zachowań, które wywołują ich reakcję.
  8. W niezwykle rzadkich przypadkach żadne metody nie pomagają i nie da się uporać z toksyczny ludźmi. W tej sytuacji będziemy zmuszeni poszukać nowej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here