Alkoholizm to jedna z trudniejszych chorób – polega ona na piciu alkoholu w celu poprawy samopoczucia. Co ważne – alkohol uzależnia nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Dość trudne jest rozpoznanie początku choroby – warto, więc przyjrzeć się własnemu podejściu do spożywania alkoholu i sprawdzić, czy czasem problem jego nadużywania nas nie dotyczy.

Jak rozpoznać pierwsze objawy alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu pojawia się w momencie, gdy występują co najmniej trzy spośród ośmiu objawów. Ważny jest fakt, że objawy te muszą występować przez jakiś czas w ciągu ostatniego roku. Do wspomnianych objawów należy zaliczyć silną potrzebę spożycia alkoholu, brak kontroli picia oraz picie w celu złagodzenia alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Alkohol sprawia, że wszelkie przemiany biochemiczne w organizmie człowieka zostają mu podporządkowane. Sprawia to, że ciągle domaga się on nowej porcji. Jest to główna przyczyna „klinowania” – każdy kolejny dzień musi przynieść kolejną dawkę alkoholi, która przywróci „normalne” funkcjonowanie organizmu. Niestety, poprawa przychodzi na krótko – alkohol stopniowo wyparowuje z organizmu i powracają objawy. W ten sposób powstaje błędne koło – znów musimy uzupełnić poziom alkoholu w organizmie.

Czy sam możesz sprawdzić, czy nadużywasz alkoholu?

Wiele osób próbuje samemu zdiagnozować u siebie problem z alkoholem. Niektórzy wierzą, że wypełnienie różnego rodzaju testów w Internecie pozwoli im znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy nadużywam alkoholu? Czy mam problem z piciem?”. Niestety, samodzielne diagnozowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli czujesz, że z Twoim piciem jest coś nie tak, powinieneś z kimś porozmawiać. Pomoc możesz uzyskać w specjalistycznych ośrodkach terapeutycznych takich jak http://ograniczpicie.pl. Nadużywanie alkoholu nie musi wiązać się z upijaniem do nieprzytomności. Nadużywanie alkoholu to również grzeczne picie dobrych alkoholi zakończone bezpiecznym powrotem taksówką do domu. Niestety, bardzo szybko można przekroczyć tą granicę, choć takie zachowanie może trwać nawet kilka lat. Mogą pojawić się problemy z funkcjonowaniem w zespole, problemy z nawiązywaniem relacji interpersonalnych czy też człowiek może stać się bardziej nerwowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here