Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o rozliczaniu się z fiskusem. Jedną z najczęściej wybieranych metod rozliczenia jest podatek na zasadach ogólnych. Czy w takim przypadku księgowa jest niezbędna?

Podatek na zasadach ogólnych to najbardziej popularna forma opodatkowania w Polsce wybierana również przez najmniejsze firmy. Dzięki niej można korzystać między innymi ze wszystkich dostępnych ulg podatkowych, rozliczać się ze współmałżonkiem oraz stosować zasady kwoty wolnej od podatku.

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać się na zasadach ogólnych, muszą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ma ona formę tabeli, w której zestawia się przychody i koszty firmy wraz z informacjami o dacie transakcji, danych kontrahentów i innymi. Każdy wpis ma swój numer porządkowy. W księdze zawiera się również sumy podatków i kosztów dla danego okresu.

Rozliczanie się z podatkową księgą przychodów i rozchodów możliwe jest samodzielnie – w tym celu przedsiębiorca może wykorzystać specjalne oprogramowanie, które pomaga w prowadzeniu rachunków. Druga opcja to skorzystanie z usług księgowych lub zatrudnienie własnej księgowej.

Przedsiębiorcy, którym zależy na bezpieczeństwie swoich rozliczeń, najczęściej decydują się na skorzystanie z usług biur rachunkowych. Wtedy mogą skoncentrować się na swojej działalności, podczas gdy kwestiami formalnymi zajmują się eksperci. W biurach także korzysta się ze specjalnych programów, na przykład takich jak te dostarczane przez sage.com.pl. Są one również stosowane w przedsiębiorstwach zatrudniających własnych księgowych – sage.com.pl zapewnia dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie księgowości.

Zatem wtedy, gdy zależy nam na skutecznym księgowaniu bez ponoszenia ryzyka, warto rozpocząć współpracę z ekspertem w dziedzinie księgowości – możemy zatrudnić go albo możemy wybrać dobre biuro rachunkowe, co będzie także tańszym rozwiązaniem. Ceny usług rachunkowych w przypadku rozliczeń z księgą przychodów i rozchodów wynoszą od 100 do 150 złotych miesięcznie. Zatrudnienie księgowego to koszt nawet kilku tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here