Jak zacząć przemówienie?

Wystąpienia publiczne są bardzo trudne, a u części osób wzbudzają mnóstwo stresu. Niektórzy panicznie boją się przemawiać, inni nie wiedzą, co dokładnie mają mówić. Warto sobie uświadomić, że początek przemówienia jest najważniejszy. To właśnie na ten fragment ludzie zwrócą największą uwagę. Musimy też uświadomić sobie, że to właśnie pierwsze dwie minuty decydują o sukcesie lub porażce całego naszego przemówienia. Jeśli w tym czasie nie zainteresujemy słuchaczy, możliwe, że nie uda nam się tego dokonać do końca naszej mowy, z reguły ludzie po prostu przestają słuchać. Dlatego bardzo ważne jest, aby początek przemówienia był interesujący. Mamy dla Was kilka porad, które pomogą dobrze zacząć przemowę.

Jak zacząć przemówienie?
SONY DSC
  1. Po pierwsze przemówienie powinno się przygotować z wyprzedzeniem i zapisać, a następnie się go nauczyć. Notowanie bardzo pomaga – w ten sposób skupimy się na treści i zapanujemy nad naszymi myślami. Niektórzy mają słabą pamięć i mogą nie zapamiętać przemowy. Jednak warto nauczyć się chociaż kilku początkowych zdań. Dzięki temu przemowę zaczniemy z ogromną pewnością siebie. Warto też uświadomić sobie, że pustka na początku jest z reguły oznaką tremy. Im szybciej nauczymy się zwalczać, tym łatwiej będzie nam przemawiać.
  2. Wstęp przemówienia powinien być prosty i łatwo zapadający w pamięć. Na tym etapie nie powinniśmy się popisywać naszą kreatywnością ani dramatyzmem. Tego typu zabiegi lepiej zostawić na dalszą część naszej mowy. Zbyt skomplikowany wstęp trudno zapamiętać, a przecież chcemy, żeby nasi słuchacze jeszcze przez długi czas go wspominali. Jednak wstęp nie może być też nudny ani zasadniczy, bo może nas nikt nie słuchać.
  3. Żarty warto stosować tylko wtedy, gdy mamy do tego talent. W innym przypadku lepiej je sobie darować, ponieważ mogą tylko popsuć naszą mowę. Jeśli przemówienie powinno być wesołe to najlepiej skupić się na wesołych komentarzach, a żarty zostawić dla osób, które mają naturę komika.
  4. Na początku przemówienia nie powinniśmy przepraszać za bycie słabym mówcą, brak genialnej mowy ani za nasze zdenerwowanie. Powinniśmy sobie też darować podziękowania publiczności za obecność, nie wyróżniajmy też z osobna każdego VIP-a, który znajduje się wśród słuchaczy. Jeśli zrobimy jedną z tych rzeczy, słuchacze i tak wezmą to za żart, a wtedy przestaną słuchać. W tej sytuacji zaczną skupiać się na naszych słabościach i stracą zainteresowanie tym, co mamy do powiedzenia.
  5. Nie tylko nasze słowa mają wpływ na słuchaczy, ale też mowa ciała. Ma ona ogromne znaczenie i publiczność podświadomie będzie nas oceniać na tej podstawie. Dlatego powinniśmy wejść na scenę z uśmiechem. Przez całe przemówienie stójmy prosto i mówmy pewnym siebie, wyraźnym głosem. Warto też nawiązać kontakt wzrokowy ze słuchaczami.
  6. Dobrze zabrać ze sobą kartkę z przemówieniem na wszelki wypadek.
  7. Zanim przystąpimy do pracy, warto też zdobyć jak najwięcej informacji o naszych słuchaczach, dzięki temu łatwiej będzie nam przygotować przemówienie, które ich zainteresuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here