Jak znaleźć pasje i cele w życiu

Czasami przychodzi moment, w którym zastanawiamy się dokąd zmierza nasze życie. Często też nie wiemy, jakie mamy cele. Niestety na te pytania możemy odpowiedzieć tylko my.

Jak znaleźć pasję i cel w życiu?

Jakie są Twoje cele?

Z tym pytaniem możemy zmagać się każdego dnia, czasem nawet zaczynamy je ignorować. Trzeba pamiętać, że nikt nie może nam narzucić celów, ani definicji szczęścia czy sukcesu. Tylko, gdy określimy to sami będziemy naprawdę szczęśliwi. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście kierujemy się własnymi pasjami w życiu, a może jednak ktoś je nam podpowiedział.

Cele wewnętrzne – najważniejsze cele w życiu

Prawdziwe, wewnętrzne cele są związane ze szczęściem. Warto pomyśleć o tym, którym obecnie się kierujemy i odpowiedzieć sobie ma pytanie po co to robimy. Pytania najlepiej zadawać sobie do momentu aż zabraknie nam na nie odpowiedzi. W ten sposób odkryjemy swój wewnętrzny cel. Niektórzy uważają, że można być szczęśliwym nie mając pieniędzy, inni twierdzą, że to brednie, więc definicje szczęścia mogą być różne.

Zamiana celów

Kiedy odkryjemy nasze wewnętrzne cele, powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby je osiągnąć. Jeśli tego dokonamy łatwiej nam będzie osiągnąć te zewnętrzne. Na początku jednak musimy uwierzyć, że cele wewnętrzne są możliwe do spełnienia tylko musimy w to włożyć trochę czasu i wysiłku. Natomiast cele zewnętrzne często są trudniejsze do wykonania i podlegają pewnym ograniczeniom, więc czasem nawet ogromne starania nie zdadzą się na nic. Nie wszyscy mają cele zewnętrze. Jeżeli zaliczamy się do tej grupy, powinniśmy robić to, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Po podjęcie odpowiednich kroków szybko zauważymy, jakie są nasze cele wewnętrzne i co przyniesie nam szczęście.

Nietrwałość celów

Warto też uświadomić sobie, że zazwyczaj nasze cele nie są trwałe. Z reguły ich zmiana łączy się ze zmianą w naszym wnętrzu. Dlatego nie ma sensu szukać czegoś co będziemy robić do końca życia, bo to może się nie udać. Jest to możliwe, ale z biegiem lat nasze potrzeby mogą się zmieniać.  Zdarza się, że ktoś poświęca się jednemu zajęciu, które go niezwykle fascynuje. Dla niego rezygnuje z innych zajęć i zajmuje się nim w każdej wolnej chwili. Czasami według otoczenia kompletnie nie pasuje to zajęcie do danej osoby. Jednak jeśli sami czujemy, że to dobry wybór, warto działać dalej. Być może to zadanie okaże się drogą do spełniania dalszych celów.

Potrzeba działania

Szukanie swojego celu, myślenie i planowanie są  bardzo ważne, ale w końcu przychodzi czas na działanie. Wiele ludzi szuka swojego celu, a następnie nie podejmują żadnych kroków, aby go osiągnąć. Nie wiadomo, czemu tak się dzieje, może boją się ryzyka albo nie chcą uniknąć swojej bezpiecznej strefy. Mogą też obawiać reakcji innych osób – nie chcą być wyśmiani lub skrytykowani. Warto też uświadomić sobie, że czasem, aby znaleźć cel w życiu, trzeba podjąć działanie. Często, gdy zaczniemy podążać w odpowiednim kierunku, trudniej będzie nam się zatrzymać lub wycofać, więc trzeba zacząć działać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here