Kto może być poręczycielem kredytu

Poręczyciel kredytu to osoba, która może nam pomóc w momencie, gdy samodzielnie nie możemy uzyskać kredytu. Niektóre instytucje finansowe mogą mieć duże wymagania wobec swoich klientów, co utrudnia wzięcie kredytu w danej placówce banku. Na szczęście poręczyciel może Ci ułatwić cały proces ubiegania się o kredyt, a bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek o udzielenie danego zobowiązania. Zobacz, kto może zostać poręczycielem i kiedy może przydać Ci się pomoc drugiej osoby, w ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę.

Kim jest poręczyciel?

Zanim dowiesz się, kto może być poręczycielem kredytu, warto zdawać sobie sprawę z tego, kim jest taka osoba i jakie ma obowiązki. Poręczyciel zwany także gwarantem lub żyrantem to osoba z dobrą zdolnością kredytową, która w razie problemów spłaca dług kredytobiorcy. Może to być zarówno kredyt na spłatę chwilówek, jak i kredyt na samochód. W momencie, gdy kredytobiorca przestanie spłacać raty kredytu, bank może pociągnąć do odpowiedzialności poręczyciela. Jest to więc osoba, która ma bardzo odpowiedzialne zadanie.

Kto może zostać poręczycielem kredytu?

Poręczycielami zostają zazwyczaj osoby z bliskiej rodziny kredytobiorcy. Mogą to być rodzice, dzieci i inne osoby, które darzą kredytobiorcę zaufaniem i są w stanie poręczyć mu kredyt. Poręczyciel musi mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz stały dochód. Nie może być więc to osoba bezrobotna, której ocena punktowa w BIK nie jest zbyt duża. Co ciekawe nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, że poręczycielem może zostać jedynie rodzina kredytobiorcy.

Gwarantem może zostać także przyjaciel kredytobiorcy, a nawet osoba, która jest mu zupełnie obca. Jedynym warunkiem jest ukończony osiemnasty rok życia, możliwość udokumentowania dochodów oraz dobra zdolność kredytowa. Nie bez znaczenia okaże się także sytuacja rodzinna poręczyciela, a nawet jego wiek. Należy pamiętać o tym, że poręczyciel kredytu będzie traktowany jak osoba, która sama chce wziąć dany kredyt, dlatego musi ona spełniać wszystkie warunki, które stawia przed nią bank.

Kredyt hipoteczny z poręczycielem

Kredyt hipoteczny z poręczycielem jest możliwy, jednak nie jest to popularne rozwiązanie. Osoba, która chce wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, ale nie ma wystarczającej zdolności kredytowej może poprosić o pomoc poręczyciela – najczęściej zostają nim rodzice.

Kredyt z poręczycielem jest jednak popularniejszy w przypadku mniejszych kwot https://splatakredytow.pl/kredyt-na-splate-chwilowek/ oraz kredytów krótkoterminowych. Wiąże się  to z tym, że ciężko jest znaleźć poręczyciela, który zgodzi się poręczyć długoletnie zobowiązanie, które opiewa na duże sumy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here