Większość z nas doskonale wie, czym jest kredyt hipoteczny. To produkt finansowy, który w ostatnich latach zyskał bardzo dużą popularność i pozwala na zakup lub budowę wymarzonej nieruchomości. Czy wiesz jednak, że istnieje coś takiego jak odwrócona hipoteka? Jak sama nazwa wskazuje działa ona w odwrotny sposób niż tradycyjny kredyt hipoteczny. Zobacz, na czym dokładnie polega odwrócona hipoteka i co warto o niej wiedzieć.
Czym jest hipoteka?
Zanim powiemy o tym, czym jest odwrócona hipoteka, warto przypomnieć, czym tak właściwie jest tradycyjna hipoteka. Najprościej mówiąc, kredyt hipoteczny posiada zabezpieczenie w postaci hipoteki, która ciąży na nieruchomości przez cały okres spłaty zobowiązania. Sprawia ona, że w razie, gdyby klient banku przestał spłacać swój kredyt, to wierzyciel będzie mógł przejąć i sprzedać dom lub mieszkanie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu bank podejmuje mniejsze ryzyko i nawet jak klient nie będzie regulować rat kredytu, to może to sobie „odbić” za pomocą sprzedaży nieruchomości. Szczególnym rodzajem takiego kredytu jest odwrócona hipoteka, która nie jest jeszcze aż tak bardzo znana w naszym kraju.
Odwrócony kredyt hipoteczny – na czym to polega?
Tradycyjna hipoteka, a odwrócona hipoteka to praktycznie dwie różne rzeczy. Przede wszystkim jest to produkt kierowany głównie do starszych osób. Jak wiemy, tradycyjny kredyt hipoteczny kierowany jest raczej do młodych małżeństw i to one mają największą szansę na jego otrzymanie. W tym przypadku jest całkowicie odwrotnie i to osoby starsze mogą ubiegać się z powodzeniem o odwróconą hipotekę. Warunek jest jednak taki, że ta osoba musi posiadać własne mieszkanie lub dom, lub być jego współwłaścicielem.
Odwrócony kredyt hipoteczny https://habzafinanse.com.pl/czym-jest-odwrocona-hipoteka/ polega na cesji prawa do nieruchomości. Zwykle jest to mieszkanie lub dom jednorodzinny. Bank w zamian za prawo własności decyduje się co miesiąc przelewać emerytowi transze w określonej sumie aż do końca życia osoby, która zdecydowała się na odwrócony kredyt hipoteczny. Można więc porównać to do emerytury, jednak w tym przypadku osoba starsza musi dać instytucji bankowej prawo do nieruchomości. Sytuacja emerytów oraz seniorów w naszym kraju bardzo często jest trudna i nie starcza im na podstawowe potrzeby. Właśnie z tego względu niektóre osoby wolą dostawać co miesiąc dodatkowy zastrzyk gotówki i nie martwić się o pieniądze niż mieć pełne prawa do swojej nieruchomości.
Osoba, która otrzymuje pieniądze od banku w miesięcznych ratach lub jednorazowo nie musi ich w żaden sposób spłacać. Co więcej, osoba zbywająca się nieruchomości dalej może w niej mieszkać i użytkować w dowolny sposób. Do momentu śmierci posiadacza odwróconej hipoteki to on jest właścicielem nieruchomości.
Co dzieje się z nieruchomością po śmierci zbywcy?
Skoro już wiesz, jak mniej więcej działa odwrócona hipoteka, to pewnie zastanawiasz się, co dzieje się z nieruchomością po śmierci osoby, która się na nią zdecydowała. Otóż na nieruchomość nakładana jest hipoteka. Właściciel może mieszkać w niej do końca życia, otrzymując przy tym, co miesiąc pieniądze od banku. W zamian za środki, które bank przelewa takiej osobie, musi ona dokonać cesji do nieruchomości. Po śmierci, przez hipotekę, która ciąży na nieruchomości, bank ma do niej prawo i może ją przejąc i sprzedać. W ten sposób regulowana jest należność, jaką miał wobec instytucji finansowej właściciel. W końcu przez wiele lat pobierał on pieniądze, których nie musiał oddawać. Działo się to jednak kosztem hipoteki i praw do nieruchomości.
Jeśli okaże się, że nieruchomość udało się sprzedać, za więcej niż wynosił dług, na otrzymanie nadwyżki mogą liczyć spadkobiercy zmarłego.