Panele słoneczne – jakie są ich wady i zalety?

0
632

Panele słoneczne dają możliwość wytwarzania prądu z promieni słonecznych. Ich odpowiednia konfiguracja pozwala sprawić, że energia odnawialna staje się głównym źródłem pozyskiwania prądu dla firm i gospodarstw domowych. Aktualny system opustów zapewnia możliwość bardzo korzystnego rozliczania nadwyżek energii, co mocno podnosi opłacalność wykonania takiej instalacji. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać możliwości, które daje fotowoltaika Gdańsk?

Fotowoltaika produkuje prąd tylko latem – prawda czy fałsz?

Panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok, choć oczywiście największą efektywność zapewniają w miesiącach letnich. Nie zmienia to jednak faktu, że prąd wytwarzają również w zimie, choć jest go zdecydowanie mniej. Warto wiedzieć, że produkcja prądu odbywa się nie tylko w dni słoneczne, ale także w momencie, gdy na niebie pojawiają się chmury.

Energia odnawialna zapewnia tani dostęp do prądu i jest niezwykle istotna z punktu widzenia właścicieli firm. Pozwala zdecydowanie ograniczyć koszty, które rosną w zastraszającym tempie na skutek częstych podwyżek cen prądu. Baterie słoneczne instalowane na dachu mogą w 100% uniezależnić od cen energii elektrycznej. Zapewniają długą żywotność, a czas zwrotu całej inwestycji powinien zmieścić się w okresie krótszym niż 10 lat. W momencie wykorzystania dotacji z programu Mój Prąd całość zwróci się jeszcze szybciej.

To wszystko sprawia, że energia odnawialna zyskuje zainteresowanie nie tylko w przemyśle, ale także wśród klientów indywidualnych, którzy chcą stosować ekologiczne rozwiązania nie tylko w celach oszczędności, ale także przyczyniać się do mniejszej ilości zanieczyszczeń, które powodują klasyczne metody pozyskiwania energii elektrycznej.

Jak wygląda proces montażu fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne montuje się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest montaż na specjalnych platformach umocowanych w ziemi. Rozwiązanie to jest o tyle fajne, że umożliwia łatwe ich mycie i odśnieżanie. Niestety ma też swoje wady, bo zajmuje sporo miejsca. W przypadku, gdy montaż odbywa się na platformach, ekipa musi w zakotwić całą konstrukcję w betonie, który wlewany jest do wykopanych w ziemi dołków. Dalsze prace możliwe są do wykonania dopiero w momencie, gdy beton stężeje.

Innym miejscem do montażu paneli wybieranym szczególnie często przez inwestorów prywatnych, jest dach. Ważne, by połać, na której mają być umieszczone panele, skierowana była w kierunku południowym lub zachodnim. Zdecydowanie zwiększy to poziom energii, jaki będzie można uzyskać z całej instalacji. W przypadku, gdy inwestor nie dysponuje takim rozmieszczeniem połaci, jedynym wyjściem jest nieco droższy montaż naziemny.

Cała instalacja składa się z inwertera, który przemienia prąd zmienny w stały, okablowania oraz ogniw, które instalowane są na dachu lub platformie. Prace montażowe nie są specjalnie skomplikowane i w przypadku montażu na dachu, powinny zamknąć się w 2-3 dniach roboczych. Do montażu dachowego wykorzystuje się specjalne mocowania, do których przykręcane są aluminiowe profile będące ostatecznym nośnikiem paneli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here