patyna

Wiele osób twierdzi, że patyna dodaje monetom niesamowitego wyglądu oraz sprawia, że te wyglądają na starsze, aniżeli są w rzeczywistości. Pamiętaj jednak, że kiedy patyna pojawia się na powierzchni monet kolekcjonerskich, oznacza to, że te nie są przechowywane w odpowiednich warunkach. Takie naturalne zmiany na powierzchni numizmatów pojawiają się wraz z biegiem lat, szczególnie wtedy, kiedy monety są przechowywane z bezpośrednim dostępem do powietrza. Patyna to pochodna reakcji chemicznej, której występowanie zależy od trzech podstawowych czynników:

  • skład metalu szlachetnego, z którego wybita jest moneta kolekcjonerska,
  • wiek monety – im starsza, tym większe ryzyko, że na powierzchni pojawią się zielonkawe odczyny, czyli patyna,
  • sposób przechowywania – kiedy moneta nie jest umieszczona w specjalnym pojemniku, patyna prawdopodobnie pojawi się bardzo szybko.

Jeśli chodzi o wygląd tego nalotu na powierzchni numizmatów, warto wiedzieć, że ten przechodzi od ciemnej barwy do tęczowych refleksów mieniących się w codziennym świetle. To zjawisko w 100% normalne dla monet kolekcjonerskich i nie tylko, a co najważniejsze – nie wpływa negatywnie na stan zachowania monety. Oznacza to, że wystarczy wyczyścić numizmaty z nalotu, a okaz odzyska swój dawny blask w 100%.

Monety napoleońskie – jak je przechowywać, by uniknąć patyny?

Sposób, w jaki powinieneś przechowywać monety napoleońskie, a także inne okazy numizmatyczne jest dość prosty. Obecnie na rynku dostępne są liczne akcesoria, które ułatwiają przenoszenie i odpowiednie przechowywanie numizmatów. Możesz kupić specjalistyczny klaser, paletę lub kapsuły hermetyczne, które doskonale zabezpieczają powierzchnię monety przed oddziaływaniem wody, wilgoci, powietrza, a nawet związków chemicznych.

Monety napoleońskie to numizmaty, które zasługują na szczególną uwagę, gdyż mogą stanowić ciekawe uzupełnienie domowej kolekcji monet. Co więcej, im bardziej wartościowa moneta, tym lepsze powinno być jej zabezpieczenie. Unikalne egzemplarze umieszczaj w kapsułach, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz dostępem do powietrza, dzięki czemu nie ma żadnego ryzyka, że patyna pojawi się na ich powierzchni. Warto jednak upewnić się, że zastosowany pojemnik na kolekcjonerskie monety napoleońskie nie jest wykonany ze szkodliwych surowców, jak np. miedź, albo aluminium. Teraz już wiesz, jak przechowywać i dbać o monety kolekcjonerskie – wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, a Twoje monety napoleońskie na pewno zachowają swój piękny wygląd przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here