Wysyłka paczki za granicę

Planujesz wysłać paczkę do innego kraju, ale nie masz w tym doświadczenia? Wbrew pozorom takie usługi działają na dość podobnych zasadach do przesyłek dostarczanych na terenie Polski, zwłaszcza jeśli odbiorca mieszka w Unii Europejskiej. Istnieje jednak również kilka istotnych różnic. Sprawdź, co warto wiedzieć o wysyłaniu paczek za granicę.

Czas dostawy

Jeśli paczka ma dotrzeć przed konkretnym terminem np. urodzinami córki mieszkającej w Wielkiej Brytanii, to warto upewnić się, że kurier będzie w stanie dostarczyć przesyłkę na czas. Odległość ma zazwyczaj dość spore znaczenie – paczka do Czech dojdzie szybciej niż np. do Turcji. Ponadto ważna jest również popularność trasy, np. firma kurierska może wysyłać flotę nawet codziennie do jednego kraju, a do innego jeździć tylko raz w tygodniu. Ponadto czas dostawy może wydłużyć zmiana środku transportu po drodze np. z samochodu na samolot, a także zmiana doręczyciela np. z Poczty Polskiej na jej lokalny odpowiednik.

Koszt wysyłki

Za wysłanie paczki za granicę zdecydowanie nie warto przepłacać. Warto jednak wiedzieć, że podstawowe ceny w różnych firmach kurierskich niekoniecznie oznaczają ten sam pakiet usług. U niektórych kurierów ubezpieczenie przesyłki do określonej kwoty może być wliczone w koszt, u innego konieczne będzie wykupienie takiej opcji. Ponadto wyższa cena może mieć też związek z szybszym dostarczeniem paczki. Jednym z najłatwiejszych sposobów na porównanie kosztów wysyłki zagranicznej jest skorzystanie z porównywarki na platformie logistycznej FastPost.pl

Zabronione towary

Przed zapakowaniem paczki należy również upewnić się, że nie znajdują się w niej zakazane przedmioty. Każda firma kurierska ma listę towarów zabronionych, których zwyczajnie nie dostarcza. Bardzo często znajdujące się na niej rzeczy nie mogą być wysłane, ponieważ wiązałoby się to ze złamaniem prawa. I wbrew pozorom nie dotyczy to jedynie narkotyków, materiałów wybuchowych i kości słoniowej. Może to być sporym zaskoczeniem, ale wielu kurierów nie dostarcza także przesyłek zawierających alkohol, gotówkę, leki czy też papierosy

Dokumenty celne

W przypadku paczek wysyłanych do kraju znajdującego się na terenie Unii Europejskiej nie ma konieczności wypełniania dokumentów celnych. Przesyłki wysyłane poza UE wymagają jednak już określonych procedur od osób prywatnych i przedsiębiorców. Należy przede wszystkim zadeklarować liczbę i wartość przedmiotów. Konieczne może być też dołączenie wymaganych przez państwo odbiorcy dokumentów, a także opłacenie ceł i podatków.

Poprawne zaadresowanie

Jednym z najczęstszych powodów niedostarczenia przesyłki są błędy popełniane przy adresowaniu paczki. Przede wszystkim warto sprawdzić np. w Internecie, jaki format adresu obowiązuje w danym kraju. W ten sposób imię i nazwisko, adres i kod pocztowy znajdą się w odpowiednich linijkach i będą zrozumiałe dla zagranicznego oddziału firmy kurierskiej. Ponadto warto podać adres zwrotny i ewentualne dane kontaktowe do nadawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here