Magazyn to pomieszczenie, hala wysokiego składowania. W takich wielkich pomieszczeniach ważne jest by był ład i porządek, by każdy z pracowników znał obowiązujące zasady oraz by nic ani nikt nie zakłócał pracy magazynu i magazynierów. Przy tak wielkim pomieszczeniu oraz przy tylu pracownikach ciężko niekiedy jest zapanować nad ogólnie panującym rozgardiaszem. Poniżej zostały zaprezentowane wskazówki, dzięki który zapanowanie nad magazynem będzie o wiele prostsze.

Wskazówka numer 1.

Odpowiednio dobrana technika organizacji.

Odpowiednio dobrana i rzetelnie wprowadzona technika organizacji pracy pracownika i stanowiska jest kluczowym elementem zarządzania firmom, nie tylko z punktu widzenia magazynu ale i całej organizacji. Wracając konkretnie do tematu, czyli do organizacji pracy na magazynie polecaną techniką organizacji jest technika 5S. Technika 5S oznacza wdrożenie w plan pracy pięciu jej elementów, czyli Seiri (selekcja), Seiton (systematyka), Seiso (sprzątanie), Seiketsu (schludność) oraz Shitsuke (samodyscyplina). Jak można wywnioskować z powyższego technika 5S opiera się na: selekcji dóbr wchodzących na magazyn, utrzymaniu systematyki, organizacji na magazynie, sprzątanie na bieżąco powstałego bałaganu, utrzymanie w porządku i ładzie wszystko co na magazynie się znajduje oraz samozaparcie w dążeniu do utrzymania ładu.

Wskazówka numer 2.

Infrastruktura magazynu.

Wielkie powierzchnie magazynowe wymagają uporządkowania nie tylko pod względem utrzymywania czystości lecz także pod względem utrzymania w porządku składowanych materiałów, w taki sposób by można było do nich się w łatwy sposób dostać ale także by nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Z pomocą w rozwiązaniu tego problemu przychodzą opracowane i dostępne na rynku systemy regałów. Ponadto należy mieć na uwadze, że na dobrze zorganizowanym magazynie wyznaczone są trasy, drogi wedle których należy się poruszać, by nie torować trasy innym. Nie zapominajmy także o stanowiskach do pracy – konieczne jest wyznaczenie stanowisk administracyjnych.

Wskazówka numer 3.

Baza danych.

Ostatnią już wskazówką jest odpowiednio prowadzona i ewidencjonowana baza danych. Do tego niezbędna jest nie tylko odpowiednia wiedza pracowników ale także przejrzysty i prosty w obsłudze program, np. program LoMag. Odpowiednio dobrany system magazynowy ułatwi ewidencjonowanie zdarzeń przychodu i rozchodu materiałów z magazynu, do tego możliwe będzie wystawienie nie tylko dokumentów magazynowych ale także dokumentów sprzedażowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here