Dlaczego warto nauczyć się oszczędzania

Często ludziom zdarza się narzekać, że nie wystarcza im pieniędzy na cały miesiąc życia, między poszczególnymi wypłatami. Cóż, jest to tendencja, która przybiera na sile, bo paradoksalnie, pomimo dostępu do coraz większej liczby zasobów o oszczędzaniu, w postaci książek, e-booków czy kursów wideo, mamy jednak tendencję do tego, by nadal zastanawiać się, gdzie uciekają nasze pieniądze.

A zamiast tego – może warto byłoby się zastanowić, na co je wydajemy, i zacząć następnie kontrolować wydatki w pełni. Nie ma tu znaczenia fakt, ze masz do czynienia z małymi zarobkami. Każdy budżet trzeba kontrolować. I nie ma też znaczenia czy będziesz zarabiać w euro, złotówkach, czy jakiejkolwiek innej walucie. Podstawą kontroli nad budżetem jest kontrola nad Twoimi wydatkami. Dlatego tak ważne jest monitorowanie wszystkich wydatków, począwszy od tych najmniejszych po te największe – podkreśla Szymon Tracz, przedstawiciel portalu Portfel24.

A jeżeli nie jesteś w stanie się przekonać o tym, dlaczego warto oszczędzać, pewne jest jedno. Twoje finansowe problemy będą się pogłębiać i coraz trudniej będzie Ci gospodarować środkami w taki sposób, by rzeczywiście móc wiązać koniec z końcem w danym miesiącu. Warto tutaj przekonać się także, że będziesz mieć do czynienia z bardzo wieloma konkretnymi rozwiązaniami, które mogą się okazać pomocne. Naprawdę, wystarczy skorzystać z internetu czy literatury, żeby zacząć oszczędzać. A to właśnie początek jest najważniejszy.

Odmów sobie drobnych przyjemności i kawy na mieście, a nagle okaże się, że w Twoim portfelu faktycznie zostaje znacznie więcej pieniędzy. Nie ma wątpliwości co do tego, że masz tutaj dzisiaj gwarancję dostępu do konkretnych elementów, które będą zdecydowanie pomocne w Twoim finansowym życiu. Tylko po pierwsze, zacznij myśleć, a po drugie – zacznij dostrzegać te konkretne rozwiązania, zamiast martwić się, że masz coś potem znowu pożyczać czy kombinować na inne sposoby.

Naprawdę – oszczędzanie to umiejętność, której można się nauczyć, a jest to proces, który dzisiaj jest znacznie łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem. Wystarczy dosłownie minimum zaangażowania i zmiana w myśleniu. Metoda małych kroków w oszczędzaniu sprawdza się świetnie.

Jeśli nie interesuje Cię oszczędzanie na emeryturę, pomyśl o innych rzeczach, które będą Cię dodatkowo motywować do oszczędzania. Może niech będzie to coś, co zapewni Ci dodatkowy zysk w przyszłości? Może zakup mieszkania, które będziesz mógł wynajmować i czerpać z tego co miesięczny dodatkowy dochód? Może domek letniskowy, który będziesz wynajmował latem, a dodatkowo będziesz mógł sam z niego korzystać w każdej wolnej chwili. Tak naprawdę tego rodzaju pomysłów istnieje naprawdę sporo. Wystarczy znaleźć cel, który okaże się dla nas naprawdę motywujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here