Nauka języków obcych

Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto uczyć się języków obcych. Jednym z nich mogą być większe możliwości podczas poszukiwania pracy. Nauka drugiego (i każdego kolejnego!) języka otwiera mnóstwo nowych możliwości rozwoju zawodowego. Mowa tu nie tylko o pracy jako „wolny strzelec” czy też pracy niezależnie od lokalizacji, chociaż są to naprawdę doskonałe pomysły. Istnieje bardzo wiele innych sposobów, dzięki którym znajomość dwóch lub więcej języków może znacznie zwiększyć szanse na znalezienie pracy marzeń.

Świat bardzo szybko się zmienia. Dziś, więcej firm niż kiedykolwiek wcześniej prowadzi interesy w kilku, lub nawet kilkunastu krajach na całym świecie. Nie mogłyby jednak tego robić bez zatrudnienia ludzi, którzy mówią przynajmniej w jednym języku obcym. Czy kiedykolwiek chciałeś być jak ci ludzie, których często widujesz na lotnisku, a którzy podróżują do innych krajów „w interesach”? Jeśli będziesz znać większą liczbę języków – to niedługo może być zupełnie realne. Nawet w małych, lokalnych firmach ​​umiejętność mówienia w obcym języku wyróżni Cię spośród innych kandydatów, podczas rozmowy o pracę. Nie wahaj się więc i zainwestuj swój czas i pieniądze w kursy angielskiego lub jakiegokolwiek innego języka, który Ci się podoba lub którego chciałbyś się nauczyć.

Mówienie w drugim języku może również pomóc… Twojemu zdrowiu. Badania pokazują korzyści płynące z nauki nowego języka, bez względu na wiek. Poprawa pamięci, lepsza koncentracja i zmniejszone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych – to tak naprawdę tylko niektóre z pozytywnych efektów mówienia w dwóch lub więcej językach. Co jeszcze może dać Ci znajomość kolejnego języka? Prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu poczułeś ukłucie żalu podczas spotkania z osobą z innej kultury, kiedy zdałeś sobie sprawę, że nie możesz o nic jej zapytać, ponieważ nie znasz jej języka, prawda? Sytuacje tego rodzaju można by mnożyć w nieskończoność, ale wszystkie tak naprawdę sprowadzają się wyłącznie do jednej, smutnej konkluzji: że być może przegapiłeś autentyczne, wzbogacające duchowo doświadczenie kulturowe, ponieważ nie mogłeś o coś zapytać, lub swobodnie dołączyć do rozmowy z innymi ludźmi.

Najwyższa pora coś z tym zrobić! Jeśli posiadasz znajomych w innym kraju, z którymi lubisz spędzać czas – na przykład podczas wakacji – ale rozmawiasz z nimi tylko łamaną angielszczyzną, dlaczego miałbyś się nie doszkolić z tego języka? Uważasz, że to wspaniali przyjaciele i wielokrotnie żałujesz, że nie możesz się do nich zwrócić po radę? Postaw na naukę języka, którym się posługują, aby swobodnie prowadzić z nimi konwersacje i nie czuć się wykluczonym, gdy oni rozmawiają z kimś spoza Waszego kręgu znajomych! Oczywiście, nie da się nauczyć każdego języka na świecie i posiąść dogłębnej znajomości każdej kultury. Jeśli jednak jest choć jedna kultura, którą chciałbyś lepiej zrozumieć, lub choćby jedna osoba w życiu, którą chciałbyś poznać lepiej – to zacznij się uczyć jej języka, a z czasem także w nim mówić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here