studia inżynierskie

Część absolwentów szkół średnich przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej kieruje się zainteresowaniami, część sytuacją na rynku pracy i szansami na znalezienie zatrudnienia po zakończeniu studiów. Nie bez znaczenia jest również wysokość średniej pensji w sektorze. W czasach stałego dostępu do technologii i ciągłego obcowania z siecią zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny informatyki nie maleje, dlatego atrakcyjne perspektywy generują studia informatyczne. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Poziom wynagrodzenia czynnikiem motywującym do studiowania informatyki

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce systematycznie rośnie, ale średnia nie obrazuje sytuacji w poszczególnych sektorach. Lepiej zatem zgłębić mocniej ten temat i spojrzeć, przedstawiciele jakich zawodów wybijają się ponad średnią, ciągnąc w górę ten wskaźnik. Łatwo dostrzec, że programiści, analitycy systemowi, administratorzy stron czy developerzy mogą osiągać znacznie wyższe dochody niż pracownicy spoza branży informatycznej.

I choć naturalnie na lepsze stawki liczyć można wraz z nabywaniem doświadczenia, to szansa przejścia ze stanowisk juniorskich na seniorskie i związane z nią podwyżki są silnym bodźcem, by rozwijać się w tym kierunku.

Absolwenci takich studiów nie są ponadto ograniczeni do krajowego rynku. Z powodzeniem mogą konkurować o posady oferowane przez podmioty zagraniczne i wykonywać swoją pracę zdalnie, co jest częstym zjawiskiem w branży. Nie dziwi więc, że uczelnie Warszawa informatyka cieszą się niesłabnącą popularnością.

Dziennie czy zaocznie – jak studiować informatykę?

Przygoda z kierunkiem rozpoczyna się od studiów I stopnia, jakimi są studia inżynierskie. Kształcenie odbywa się zarówno w systemie tradycyjnym, czyli dziennym, jak i zaocznym. W pierwszym przypadku zajęcia realizowane są w dni robocze w standardowych godzinach, od godziny 8 do godzin popołudniowych lub późnych godzin wieczornych, co zależy oczywiście od planu ułożonego przez konkretną uczelnię.

W trybie zaocznym żacy na naukę muszą przeznaczyć weekend i opcjonalnie piątkowe popołudnie. Taka forma sprzyja podejmowaniu zatrudnienia na cały lub część etatu i zdobywaniu cennego doświadczenia zawodowego – nawet jeśli praca nie pokrywa się z kierunkiem kształcenia, można doskonalić kompetencje miękkie, które później też będą przydatne.

Studenci, którzy nie chcą poprzestać na zdobyciu tytułu inżyniera, mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich. Liczne specjalności IT pozwolą doskonalić się w ramach węższej dyscypliny. Co istotne, o przyjęcia na studia informatyczne II stopnia mogą starać się nie tylko absolwenci informatycznych studiów I stopnia, a dowolnych kierunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here