Każdy, kto prowadzi własne gospodarstwo rolne, zdaje sobie sprawę z tego, jak wysokie są koszty jego utrzymania i modernizacji. Obecnie coraz większa liczba rolników decyduje się na zaciągnięcie kredytu rolniczego, który może istotnie pomóc w podnoszeniu standardu uprawy roślin czy hodowli zwierząt. Podpowiadamy więc, jakie są najważniejsze rodzaje kredytów rolniczych, oraz dla kogo będą one najbardziej dogodne.
Kredyt gotówkowy na dowolny cel
Dla tych osób, które prowadzą własne gospodarstwo rolne, ale nie chcą lub nie są w stanie dokładnie sprecyzować, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze, świetnym rozwiązaniem będzie kredyt dla rolnika na dowolny cel. Sprawdzi się on również wtedy, gdy gospodarstwo zmaga się z problemami finansowymi, które wymagają szybkiego uregulowania. Warto podkreślić, że taki kredyt nie różni się znacząco od tradycyjnego. Mowa tu przede wszystkim o najważniejszych zasadach, czyli określone oprocentowanie czy konieczność wkładu własnego. Kredytobiorca, choć oczywiście bierze pod uwagę fakt istnienia gospodarstwa rolnego, wymaga dostarczenia bardzo podobnych dokumentów jak w przypadku kredytu tradycyjnego. Najlepsze instytucje finansowe dają jednak możliwość wypełniania i składania potrzebnego wniosku za pomocą odpowiedniej strony internetowej. Wiąże się to z mniejszym stresem i czasem, który trzeba spędzić w siedzibie banku.
Rolniczy kredyt inwestycyjny
W przypadku kredytów rolniczych, ich przeznaczenie musi zostać ściśle określone przez klienta. Jednakże, jeśli rolnik wybierze taką opcję, może liczyć na ofertę bardziej dopasowaną do potrzeb gospodarstwa. Niejednokrotnie kredytodawca upraszcza załatwianie wszelkich, koniecznych formalności oraz minimalizuje ilość wymaganych dokumentów, co jest oczywiście swoistym wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rolnika. Inwestycyjny kredyt rolniczy, jak sama nazwa mówi, ma służyć właśnie dokonywaniu inwestycji. Mowa tu chociażby o zakupie nowych maszyn, urządzeń, a nawet dodatkowych budynków czy środków niezbędnych do ich budowy. Pieniądze, które zostaną uzyskane dzięki takiemu rozwiązaniu, można przeznaczyć również na refinansowanie innych kredytów, które zostały zaciągnięte w celu zakupu gruntów czy udziałów w firmach prowadzących działalność rolniczą. Podtypem tego rodzaju opcji jest rolniczy kredyt inwestycyjny prewencyjny. Wyróżnia go to, że jest on dofinansowywany ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oznacza to więc, że jeśli klient do uzyska, może liczyć na znaczne zmniejszenie rat kredytu i innych kosztów, które będzie musiał ponieść.
Kredyt rolniczy obrotowy
Takiego kredytu udziela się na prowadzenie działalności bieżącej. Uzyskaną gotówkę można więc przeznaczyć na zakup paliwa do maszyn rolniczych (ciągniki, kombajny), nawozów do roślin, pasz dla zwierząt. Celem takiego kredytu może być również ewentualna naprawa urządzeń, których usterka uniemożliwia dalsze prowadzenie gospodarstwa rolnego. Większość banków pozwala klientowi uzyskać potrzebne pieniądze w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu nie trzeba obawiać się większych przestojów w działalności. Wiadomo przecież, że mogą one skutkować ogromnymi stratami finansowymi, ale również destabilizować całą uprawę czy hodowlę.