Przemówienia publiczne należą do jednych z najbardziej stresujących sytuacji, w jakich możemy się znaleźć. Dlatego wielu z nas stara się ich unikać, jak tylko może. Jeżeli ty również należysz do tej grupy, poznaj metody, które pomogą ci stać się lepszym mówcą.
Dlaczego nie lubimy przemawiać?
Pierwszym krokiem, jaki musimy postawić, jest uświadomienie sobie swojego strachu przed wystąpieniami publicznymi. Dopiero wtedy, gdy to zrobimy, możemy przejść do punktu drugiego, czyli zrozumienia, czemu tak jest. Powody, dla których boimy się przemawiać przed ludźmi są różne. Jednak większość z nich bierze się z czasów szkoły. Wszyscy doskonale pamiętamy, jak to było, gdy chodziliśmy do podstawówki, gimnazjum, czy szkoły średniej. Recytacja wiersza nie należała do najprzyjemniejszych zadań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć. Głównym powodem był stres związany z oceną wystawioną przez nauczyciela, który tylko potęgował w nas i tak już duży stres, jaki powodowało stanie na środku klasy. Ta kumulacja stresu sprawiła, że mówiliśmy sobie „nigdy więcej przemówień”.
Jak walczyć ze stresem?
Koleje losu bywają bardzo różne i być może właśnie jesteś zatrudniony na stanowisku, na którym musisz często zmagać się z wystąpieniami publicznymi. W takim przypadku nie masz wyjścia, musisz pokonać swój stres. Dorosłemu jest, przynajmniej teoretycznie, łatwiej to zrobić, ponieważ ma nie tylko bardziej otwarty umysł niż nastolatek, ale również dodatkową motywację, np. w postaci pensji. Najprostszym rozwiązaniem na rozwiązanie problemu jest zmierzenie się z nim. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że musisz po prostu przemawiać. Nie ma lepszej metody na poprawienie swoich umiejętności, niż ich szkolenie w praktyce. Jednak to nie jedyna metoda. Możesz próbować ćwiczyć „na sucho” – samemu lub z mentorem. Podpowiadamy, jak to robić, byś mógł stać się mówcą pierwszej klasy.
Przemówienia publiczne – jak je wyćwiczyć?
Metody na poprawę swoich zdolności retorycznych są różne. Jedną z nich są ćwiczenia języka i ogólnie aparatu mowy. Wbrew pozorom to bardzo istotne ćwiczenie, bowiem żeby dobrze i merytorycznie przemawiać, trzeba przede wszystkim ładnie i płynnie mówić. Nie będzie z ciebie dobry mówca jeżeli jąkasz się, mówisz za szybko, za cicho czy nieskładnie. Dlatego zanim zaczniesz wygłaszać długie przemówienia przed salą pełną ludzi, zacznij od porządnego treningu mówienia.
Równie dobrym pomysłem jest czytanie książek. Wiesz, że statystycznie co drugi Polak nie przeczytał w ubiegłym roku żadnej książki? Jeżeli należysz do tego grona, natychmiast je opuść, bowiem czytanie książek jest nie tylko rozrywką, ale przede wszystkim pomaga ćwiczyć szare komórki. Dzięki książkom zapamiętujesz więcej słów, co wpływa na twoje umiejętności retoryczne i zdolność wysławiania myśli. Jeżeli jednak szukasz pomocy prawdziwego eksperta, kliknij w ten link. Znajdziesz w nim porady od osoby, która przemówienia publiczne ma w małym palcu. To opcja dla każdego, kto jest zdecydowany na uzyskanie szybkich i spektakularnych efektów. Szkolenie z wystąpień publicznych z pewnością pomoże ci poprawić swoje zdolności retoryczne.