Jakie parametry musi posiadać komputer wykorzystywany w warunkach przemysłowych?

W większości hal fabrycznych i zakładów produkcyjnych, stosowane mogą być jednie komputery zapewniające najwyższy poziom niezawodności działania. Wskazana jest również zwiększona odporność urządzeń na niekorzystne warunki zewnętrzne. Czym charakteryzują się komputery wykorzystywane w warunkach przemysłowych?

Zastosowanie komputerów przemysłowych

Komputery przemysłowe wykorzystywane są przede wszystkim do sterowania procesami przemysłowymi, a także w celu ich kontrolowania. Architektura logiczna takich urządzeń może być jednak kompatybilna z tradycyjnymi komputerami osobistymi PC – sprzęt przemysłowy może być dzięki temu wykorzystany do wykonywania specyficznych operacji, a jednocześnie sprawdza się jako bardziej uniwersalne urządzenie.

Komputer do zastosowań przemysłowych może też posiadać architekturę zbliżoną do integralnych komputerów wbudowanych. W tym przypadku nie ma możliwości podłączenia wielu peryferiów, a system operacyjny oraz aplikacje wygrywane są do pamięci urządzenia z komputera będącego gospodarzem dostarczającym niezbędne oprogramowanie.

Architektura urządzeń przemysłowych

Komputery przemysłowe nie wymagają stosowania dużych pamięci masowych. Zamiast tego wyposażane są w pamięć Flash, na której umieszczany jest system operacyjny oraz niezbędne oprogramowanie. Karta sieciowa jest zintegrowana, co pozwala na bardzo łatwe łączenie urządzeń przemysłowych w rozproszony terytorialnie system – ma to szczególne znaczenie w dużych i dobrze wyposażonych zakładach.

Do płyty głównej komputera można też przyłączyć wyświetlacz LCD, pozwalający na tworzenie wizualizacji postępujących na hali procesów produkcyjnych. W obecnym standardzie wykorzystuje się wiele typów kart dodatkowych – m.in. odbiorniki GPS, modemy czy karty pomiarowe. Komputer przemysłowy posiada też odpowiedni interfejs transmisji szeregowej, pozwalający mu na komunikację z urządzeniami pracującymi w zakładzie.

System operacyjny i oprogramowanie

Kompatybilność komputera przemysłowego ze zwykłym pecetem osiągana jest dzięki zastosowania procesora o odpowiedniej architekturze – IA-32. Umożliwia to instalowanie popularnych systemów operacyjnych, takich jak np. Windows czy Linux.

Komputery przemysłowe mają szerokie zastosowanie w kontrolowaniu procesów, w związku z czym najczęściej uruchamia się na nich systemy pracujące w czasie rzeczywistym. Możliwe jest również skorzystanie z rozwiązania całościowego – czyli urządzenia dostarczanego razem z przystosowanym systemem operacyjnym.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here