Inwestowanie na giełdzie dalekie jest od typowych, filmowych obrazów. Przekrzykujący się maklerzy i podstępni biznesmeni zupełnie nie odpowiadają rzeczywistości, w której spokojni gracze analizują dokładnie sytuację na danym rynku. Jeśli jednak chcesz być skutecznym inwestorem, Twoim głównym przeciwnikiem nie będą długie słupki cyfr, ale Ty sam! Ludzki umysł skłonny jest do wielu zachowań, które szybko mogą wyzerować stan Twojego konta na giełdzie. Dlatego na stronach edukacyjnych nacisk kładzie się właśnie na przygotowanie mentalne. Na giełdzie nie możesz ufać nikomu, a szczególnie samemu sobie!
Strach przed stratą
Najtrudniejszy do pokonania zawsze jest strach przed porażką i poniesieniem straty. Przestrzega o tym niejedna strona edukacyjna, więc warto przyjrzeć się temu zagadnieniu. Początkowo wydaje się, że to chwilowy ruch w dół. W pewnym momencie jednak dołek pogłębia się, a gracz gorączkowo próbuje odrobić źle zainwestowane pieniądze. Dokupuje zatem więcej akcji tej samej spółki, licząc na odbicie. Uśrednianie w dół ma ułatwić odzyskanie kapitału, ale zawsze prowadzi do jeszcze większych strat. Umysł inwestora podsuwa tysiące powodów, by nie sprzedawać źle zakupionych walorów, dlatego doświadczeni uczestnicy rynku ustawiają automatyczne zlecenia stop loss. Dzięki nim komputer sam sprzeda akcje, kiedy ich cena spadnie poniżej ustalonego poziomu.
Teorie spiskowe
Rynkowa wycena spółki jest zawsze średnią oceną wszystkich graczy giełdowych. Pewna firma publikuje raport finansowy z rekordowymi w historii zyskami. Tymczasem cena akcji gwałtownie zaczyna spadać. Aby wytłumaczyć tę pozornie nielogiczną sytuację, umysł stara się stworzyć jakąś hipotezę. Pojawiają się „ci na górze”, którzy sterują kursem oraz podobne teorie, które można nazwać spiskowymi. Tymczasem wielu inwestorów mogło kupić akcje spółki, przewidując tak dobre wyniki, ale po ich ogłoszeniu nie widzieli już powodu, by przedłużać tę inwestycję. Nieznajomość nieraz skomplikowanych mechanizmów może wytworzyć także u Ciebie fałszywy obraz rynku i utrudnić obiektywną analizę walorów. Aby już od początku dokładnie poznać świat giełdowy, sprawdź także dokładnie oferty firm maklerskich i poznaj wszystkie swoje możliwości. Wykorzystaj tę wiedzę, by mieć przewagę nad innymi.
Lekarstwem jest dociekliwość
Aby nie dać się złapać w podobne pułapki, powinieneś wykazywać dużą ciekawość. Gdy kurs akcji zaczyna spadać, zamiast rosnąć – warto szukać odpowiedzi, dlaczego się tak dzieje. Ułatwi to decyzję o cięciu strat. Także nieustępliwość w znajdowaniu powodów reakcji cen na określone informacje, pozwoli Ci podejmować lepsze decyzje w przyszłości.