Jak odpowiedzieć na pytanie o słabe strony?

Rozmowa kwalifikacyjna ma ogromny wpływ na naszą karierę – to od niej zależy, czy otrzymamy wymarzone stanowisko. W jej trakcie możemy usłyszeć wiele pytań, które mogą nas zaskoczyć. Inne mogą być przewidywalne, ale trudno na nie odpowiedzieć. Do tej grupy zalicza się pytanie o nasze słabe strony. Niestety wiele osób odpowiada tak, że przekreśla swoje szanse na otrzymanie pracy.

Jak odpowiedzieć na pytanie o słabe strony?

Większość za nas po usłyszeniu tego pytania odpowiada szczerze i często informuje o wadach, które mogą utrudniać pracę na danym stanowisku. Tymczasem najlepszym sposobem jest przedstawienie naszych słabych stron w taki sposób, aby zostały odebrane jako zalety przez potencjalnego pracodawcę. Drugim sposobem jest przedstawienie takich słabości, które nie będą miały wpływu na wykonywaną przez nas pracę. Jest kilka odpowiedzi, które zawsze się sprawdzają. Inne pasują tylko w wybranych przypadkach i trzeba je dostosować do stanowiska, o które się ubiegamy.

  • Jestem osobą niezwykle samodzielną i często sam rozwiązuję problemy. Niezwykle trudno mi poprosić o pomoc inne osoby, które mogą znać rozwiązanie. Przez to często marnuję czas, który mógłbym przeznaczyć go na inne zajęcia. Jednak od pewnego momentu próbuję z tym walczyć i staram się prosić innych o porady.”

  • Jestem bardzo niecierpliwy, co sprawia, że denerwuje mnie, gdy inni zbyt wolno wykonują swoje zadania. Rozumiem, że są osoby, które ciężko pracują oraz mają bardzo trudne zajęcia. Jednak częściej przyczyną opóźnień jest brak profesjonalizmu i obijanie się. Takie sytuacje bardzo mnie irytują, ale staram się panować nad sobą. Nie narzekam tylko staram się leniwe osoby zachęcić do pracy i przypominam o zbliżających się terminach.”

  • W przeszłości wszystkie zadania wykonywałem w ostatniej chwili. Jednak w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że to znacznie utrudnia moje życie. Dlatego postanowiłem przezwyciężyć te nawyki i starałem się kończyć zadania przed ostatecznym terminem, aby mieć pewność, że zawsze zdążę z ich wykonaniem.”

  • Zawsze staram się wykonać sprawy najszybciej jak to możliwe. Niestety z tego powodu często nie zwracam uwagi na szczegóły. Jednak od pewnego czasu staram się zwolnić trochę tempo, aby zachować równowagę pomiędzy jakością i ilością.

  • Jestem perfekcjonistą i za bardzo zwracam uwagę na szczegóły. Z tego powodu często mam problemy z ukończeniem pracy, a swoje zadania wykonuję wolniej od innych. Na początku starałem się pracować szybciej, ale nie byłem zadowolony z efektów. Obecnie planuję zadanie w ten sposób, aby ukończyć je jak najszybciej.”

  • Można też opowiedzieć o jakiś niewystarczających umiejętnościach, które nadrabiamy na odpowiednich kursach. W ten sposób damy do zrozumienia, że zauważamy swoje braki i staramy się nabyć nowe umiejętności.

Powyższe odpowiedzi pozwolą nam wywrzeć dobre wrażenie. Część z przedstawionych wad może być uznana za zalety. Poza tym, dajemy do zrozumienia, że dostrzegamy swoje słabe strony i staramy się nad nimi pracować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here