Jak radzić sobie z problemami?

Nie mam osoby na świecie, która nigdy nie ma żadnych problemów. Zdarza się, że przez dłuższy czas mamy szczęście i omijają nas kłopotliwe sytuacje, ale nic nie trwa wiecznie. W końcu jakieś nas dopadają i mogą dotyczyć różnych sfer życia, np. pracy, zdrowia lub relacji z innymi ludźmi. Z reguły kiepsko radzimy sobie w takich sytuacjach, zazwyczaj narzekamy, rozpaczamy, żalimy się do innych, a to nie jest dobre rozwiązanie. Niestety nie ma złotego środka, który pomógłby nam uporać się z problemami. Nie istnieje też żadna uniwersalna technika, ale są pewne sposoby i metody, które nam pozwalają radzić sobie z problemami.

Jak radzić sobie z problemami?

  1. Na początek powinniśmy sobie uświadomić, że nie warto marudzić i żalić się, gdy na naszej drodze pojawią się jakieś trudności. To nam w niczym nie pomoże. Lepiej od razu szukać rozwiązania problemu, nie zawsze nam się to od razu uda, ale im szybciej się za to zabierzemy, tym lepiej. Jak szukać rozwiązania? Podzielmy problem na mniejsze części, wtedy nie będzie nam się wydawał aż taki straszny. Gdy tego dokonamy, zacznijmy szukać rozwiązania.
  2. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że za każdy problem są odpowiedzialne nasze myśli i zachowanie z przeszłości. Często powtarzamy pewne utarte schematy, które powielamy co może być przyczyną różnych problemów. Jeśli chcemy je odkryć, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego mówimy i robimy pewne rzeczy lub inni nas krytykują. Może coś ma na to wpływ. Warto więc wziąć wszystkie możliwości pod uwagę. Może robimy coś i mówimy co zraża innych ludzi do nas i wpędza nas w tarapaty
  3. Powinniśmy się też zastanowić, czy czasem nie mówimy za dużo i nie paplamy bez sensu. Wiele problemów ma swoje podłoże w bezużytecznych rozmach o seksie, problemach innych, polityce, religii i zbrodniach. Warto sobie uświadomić, że wybitni ludzie mają mnóstwo czasu, ponieważ nie tracą go na zbędne pogaduszki. Powinniśmy brać z nich przykład.
  4. Zawsze, gdy pojawia się problem, przypomnijmy sobie, że wszystko da się rozwiązać. Nie ma sensu siedzieć bezczynnie, narzekać, czekać nie wiadomo na co oraz narzekać, że nic się nie da zrobić. Lepiej pomyśleć, jakie mamy wyjście z tej sytuacji. Jak tego dokonać? Najlepiej wypisać wszystkie rozwiązania na kartce, nawet te, które wydają nam się bezsensowne. Jest to konieczne, ponieważ wiele rzeczy może nam wylecieć z głowy i w ten sposób przegapimy receptę na nasz problem. Czasami w środku nocy może wpaść na wyjście z sytuacji, ale rano możemy już tego nie pamiętać. Nie możemy się też wstydzić naszych pomysłów. Z czasem może się okazać, że te najgłupsze mogą się okazać najbardziej pomocne.
  5. Na koniec powinniśmy przeanalizować nasze pomysły i wybrać najlepsze rozwiązanie. Należy go rozłożyć na różne czynniki i przeanalizować wady i zalety. Warto też dokonać tych czynności przy pozostałych pomysłach w ten sposób wybór będzie łatwiejszy. Czasami nie ma idealnego rozwiązania i kilka można zastosować, a czasem od razu widzimy, które trzeba wdrożyć w życie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here