Jak powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowy kwalifikacyjne są bardzo stresujące i często nie wiemy, jak odpowiadać nawet na najprostsze pytania. Stres sprawia, że kiepsko wypadamy, a to właśnie od takich rozmów zależy, czy otrzymamy wymarzoną pracę. Dlatego warto się do niej dobrze przygotować i przećwiczyć odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie mogą zostać zadane. Często zostajemy poproszeni o opowiedzenie o sobie. Trzeba wtedy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna ma udowodnić, że jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko. Dlatego warto mówić o faktach, osiągnięciach i umiejętnościach, które mogą być przydatne w tej pracy. Przedstawiamy Wam kilka wskazówek, które pomogą się dobrze przygotować do odpowiedzi na to pytanie.

Jak powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Cel

Musimy pamiętać, że celem tego pytania jest sprawdzenie, co myślimy o swoich umiejętnościach lub osiągnięciach. Może to też być wstęp do kolejnych pytań. Niektórzy o sobie mogą mówić godzinami, bo przecież na ten temat wiedzą najwięcej. Jednak pamiętajmy, aby mówić tylko o swoich zaletach, a wady przemilczeć. Najlepiej, gdy opowiadamy o pozytywnych cechach, które mogą być przydatne w nowej pracy lub nawiążą do profilu firmy. Wtedy pracodawca zyska pewność, że interesuje Was to przedsiębiorstwo.

Bądź przygotowany

Prośba o opowiedzenie o sobie pada na większości rozmów kwalifikacyjnych. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować. Jednak w żadnym wypadku nie uczcie się odpowiedzi na pamięć – to nie zrobi dobrego wrażenia. Warto też dowiedzieć się, jak najwięcej o firmie, do której aplikujemy, a następnie przedstawić te osiągnięcia i umiejętności, które mogą być przydatne oraz wpisują się politykę firmy. Warto też mówić o etyce pracy, można również wspomnieć o hobby, które łączy się z danym stanowiskiem. Natomiast, nie opowiadajmy o zainteresowaniach, które nie mają żadnego związku z firma. Przed rozmową warto zastanowić się nad swoją odpowiedzią, aby w trakcie nie zacinać się i nie robić przerw na przypomnienie sobie faktów. Dobrze będzie jeśli będziesz w stanie opowiedzieć o szczegółach i podawać przykłady.

Pierwsza praca

W przypadku, gdy starasz się o pierwszą pracę, musisz wykazać, że studia odpowiednio Cię do niej przygotowały. Dlatego warto opowiedzieć o projektach, w których brało się udział w trakcie studiów oraz odbytych wolontariatach. Jeżeli na zajęciach wykonywaliście zadania, które mogą być pomocne w przyszłej pracy, warto o nich wspomnieć. Najlepiej, gdy damy do zrozumienia pracodawcy, że edukacja pomogła przyswoić zdolność szybkiego uczenia się.

Sprzedaj się

Może to nie brzmi zbyt pozytywnie, ale to najlepszy sposób, aby dobrze się zaprezentować. Trzeba powiedzieć, dlaczego jesteśmy najlepszym kandydatem na stanowisko, które aplikujemy. Na początku mówmy przez 2-3 minuty, a potem zróbmy krótką przerwę. W ten sposób dajemy rozmówcy szansę na dopytanie o szczegóły albo zadanie kolejnego pytania. Jeżeli zapanuje cisza, dopytajmy, czy mamy opowiadać dalej. W trakcie rozmowy musimy być pewni siebie – w końcu to my wiemy o sobie najwięcej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here